• 2009-08-03

Wystawa malarstwa Witolda Liszkowskiego

W dniach od 20 sierpnia do 30 września 2009 roku w Galerii Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę malarstwa Witolda Liszkowskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się 20 sierpnia 2009 roku o godzinie 18.00.

Witold Liszkowski – urodził się w 1954 roku we Wrocławiu. W 1979 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby we Wrocławiu. W latach od 1977 do 1981 brał udział w wielu wystawach, seminariach i festiwalach artystycznych w kraju i za granicą. Prezentował nurt sztuki eksperymentalnej i interdyscyplinarnej. Zrealizował liczne akcje uliczne, happeningi i performance. Uczestniczył w wielu festiwalach teatralnych, realizując własne spektakle i działania parateatralne, m.in.: Festiwal Teatru Otwartego we Wrocławiu, Festiwal Norwidowski w Jeleniej Górze. W latach od 1977 do 1980 działał w grupie twórczej Sztuka i Teoria, łącząc aktywność artystyczną z refleksją teoretyczną i estetyczną. Od 1995 realizuje cykle malarsko-rysunkowe Struktury osobiste oraz projekcje i spektakle Sztuka zjawiskowa, w Polsce i za granicą. Od 2005 realizuje wraz z wrocławską sopranistką Dominiką Zamarą interdyscyplinarny projekt Wspólna przestrzeń. Wykładowca w Wyższym Studium Fotografii AFA w latach od 1997 do 2006, od 2006 do 2008 w ASP we Wrocławiu. Autor ponad siedemdziesięciu indywidualnych wystaw i pokazów multimedialnych. Przedstawiciel sztuki interdyscyplinarnej i otwartej, integrującej tworzenie sztuki z refleksją nad nią.

Obrazy i rysunki Struktury osobiste będące elementem tych przedsięwzięć to abstrakcje, wielkoformatowe notacje stanów emocjonalnych, automatyczne zapisy energii wewnętrznej oraz podmiotowej intuicji twórczej. Obrazy mają charakter zamknięty w formy rozrastających się kręgów i innych figur geometrycznych jak i olbrzymich struktur otwartych, rozprzestrzeniających się i transformujących modułów, przypominających migotliwe byty organiczne i roślinne, swoiste mapy oraz widoki miast obserwowane z lotu ptaka. Niejednokrotnie, w zależności od możliwości, oblekam swoimi strukturami również ściany, sufity i podłogi w Galeriach Sztuki. Realizuję w ten sposób swoiste instalacje malarskie, gdzie podobraziem staje się kontekst przestrzenny anektowany przez twórcę. Witold Liszkowski

od 20 sierpnia do 30 września 2009 roku,
Galeria Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu,
Wrocław, Rynek – Ratusz 24
Wernisaż 20 sierpnia 2009 roku o godz. 18.00

Dodaj komentarz