• 2009-08-01

Krzysztof Wojciechowski – Rejs na Księżyc

Do 7 sierpnia 2009 roku w Galerii Asymetria w Warszawie podziwiać można wystawę zdjęć Krzysztofa Wojciechowskiego – Rejs na Księżyc.  Największe dokonanie człowieka w historii ludzkości jakim bez wątpienia było lądowanie człowieka na Księżycu zainspirowało Krzysztofa Wojciechowskiego do wykonania serii zdjęć, prosto z ekranu telewizora. Wojciechowski fotografował także sesję castingową do kultowego już dzisiaj filmu Marka Piwowskiego Rejs.

Krzysztof Wojciechowski

Krzysztof Wojciechowski

Kiedy przed kilkoma miesiącami wykonał kilka odbitek, na jednej z nich zauważył postać, która oczekując na przesłuchanie czytała gazetę – a w niej widoczny był nagłówek jednego z większych artykułów – była to informacja o locie na Księżyc amerykańskiej załogi Apollo 11.Po dokonaniu niezbędnej selekcji postanowił zestawić te dwa cykle zdjęć: dokumentację z lądowania na Księżycu i casting do filmu. Elementem łączącym te dwa jakże odległe do siebie wydarzenia stała się nieomal wspólna data powstania.

Porównywanie tych wydarzeń i ich znaczenia dla historii i kultury może wydawać się zamierzeniem ryzykownym i pozbawionym sensu. Fotografia jednakże, kierując nasze odczucia i fragmenty wspomnień w przeszłość, może z tej przeszłości wyłonić to, co wtedy nie wydawało nam się ważne i istotne.

Dodaj komentarz