• 2009-07-30

Letnia Szkoła Ceramiki Ludowej w Lublinie

W dniach od 11 do 15 sierpnia 2009 roku w godzinach od 10.00 do 16.00 w ramach Letniej Szkoły Ceramiki Ludowej odbędą się warsztaty ceramiki skierowane do studentów kierunków artystycznych i uczniów szkół plastycznych, a także animatorów i instruktorów z całej Polski. Projekt realizowany jest w ramach Jarmarku Jagiellońskiego 2009.

ceramika_web

Letnia szkoła ceramiki ludowej

Celem Letniej Szkoły Ceramiki ludowej jest zachowanie i przekaz tradycji wyrobu i zdobienia ceramiki ludowej. Potrzeba ochrony i przekazu tradycji wyrobu i zdobienia polskiej ceramiki ludowej jest tym pilniejsza, iż na przestrzeni ostatnich 50 lat z kilkuset ośrodków ceramicznych w kraju ostało się tylko kilkadziesiąt, a na początku naszego stulecia ich liczba skurczyła się jeszcze bardziej. Przekazywane z pokolenia na pokolenie rodzinne tradycje wyrobu ceramiki zanikają wraz z odchodzeniem starszego pokolenia i są niechętnie kultywowane przez młodych. Dlatego też niezwykle istotnym jest wypracowanie alternatywnego sposobu przekazywania ginących tradycji poszczególnych ośrodków ceramicznych.

Warsztaty będą prowadzone przez twórców ludowych z najważniejszych ośrodków ceramicznych w Polsce i na Ukrainie (ceramika bolimowska, redocińska, huculska) i będą obejmowały następujące obszary tematyczne: – ceramikę siwą, tzw. siwaki – naczynia glinianie, które podczas wypalania nabierają ciemnego, srebrzystego zabarwienia. Ceramikę nieglazurowaną, tzw. zgrzebną i glazurowaną szkliwem bezbarwnym lub kolorowym, której tradycje sięgają średniowiecza. Półmajolikę, mezzamajolikę i półfajans – wyroby wykonane ze zwykłej gliny, pokrywane białą polewą i przejrzystym szkliwem oraz dekorowane, a następnie wypalane. Ceramikę huculską – wykonaną z czerwonej gliny, zdobioną rylcem i polichromowaną szkliwem barwy jasno-zielonej i ciemno-błękitnej oraz glinką żółtą i brunatną.

Wśród prowadzących pojawią się tacy mistrzowie ceramiki ludowej jak Piotr Skiba, Paweł Aftewicz i Dorota Konopczyńska – Aftewicz, Jarosław Rodak, czy Adam Żelazko. Gościnnie, obok twórców z Polski, warsztaty poprowadzi również mistrzyni ceramiki huculskiej z Ukrainy – Pani Walentyna Dżuraniuk.

Efekty pracy warsztatowej oraz pokazy mistrzowskie i otwarte warsztaty skierowane do szerokiego grona odbiorców będą prezentowane podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Projekt Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin.

Warsztaty Kultury – Filia Centrum Kultury w Lublinie
Od 11 do 16 sierpnia 2009 roku

Dodaj komentarz