Kazimierskie Inspiracje 2009

Od 24 lipca do 29 sierpnia w Kazimierzu Dolnym nad Wisła, w Janowcu, w Puławach, oraz w Kozienicach i w Warszawie odbywać się będze Festiwal Kazimierskie Inspiracje. Festiwal ten to ponad miesięc różnego rodzaju imprez, w wykonaniu artytsów z kraju i z zagranicy. Rozpocznie go już 24 lipca spektakl Hiob Karola Wojtyły w wykonaniu teatru ulicznego Woskresinnnie z Lwowa.

To będzie bardzo gorący weekend Festiwalu. W sobotę 26 lipca odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Ilony Irminy Iwańskiej i Izabeli Wołowiec, a także niezwykły koncert w Farze. Tym razem nie zabrzmią organy, ale cytra arabska i flety, a także bębny i gongi. Przez cały weekend trwać będą również nawiązujące do praktyk chińskich warsztaty Zdrowotny Qigong, polecane szczególnie dla tych, którzy chcą utrzymać doskonałą kondycję fizyczną i psychiczną jak najdłużej. Prowadzić je będzie dr med. Paweł Półkola.

Koniec lipca – piątek 31 – to kolejne dwa koncerty. W muzycznej interpretacji Aldony Tomczak usłyszymy wiersze Lechonia. Lermontowa oraz własną piosenkę poetycką artystki. Dzień zakończy się koncertem austriackiego zespołu Kohelet 3, który w swoim repertuarze ma utwory słowiańskie, żydowskie, cygańskie, jak również muzykę z Gruzji, greckiego Epiros i Macedonii. Klezmerzy z Kohelet 3 zdobywają publiczność spontanicznością, pasją i szczerością w połączeniu z wirtuozerią improwizacji. Czy uda im się porwać kazimierską publiczność? – Warto się o tym przekonać osobiście w ostatni piątek lipca.

Highlight Festiwalu to koncert w murach janowieckiego zamku Magnum Opus Gongu. To połączenie krystalicznego głosu szkockiej wokalistki Gabrieli Kapfer, muzyki Zespołu Piąty Żywioł i magii gongów Dona Conreaux. Jak łączy się to w całość z magią miejsca można się będzie przekonać w połowie sierpnia (15.08 o godz. 20.00).

Wśród wielu imprez festiwalowych warto zwrócić uwagę na jeszcze dwie. Koncert Gendosa – mistrza śpiewu alikwotowego – wprowadza słuchaczy w świat azjatyckich stepów, syberyjskiej tajgi, przeszłości i przyszłości. Jest podróżą w przestrzeni i w czasie. Koncert zespołu Piąty Żywioł na zakończenie Festiwalu Kazimierskie Inspiracje łączy świat dźwięku gongów, ze sztuką śpiewu khoomei i archaicznymi odgłosami przyrody. To także forma podróży – w świecie dźwięków. Na pewno pozwoli się odprężyć i wypocząć – jak wszystkie imprezy organizowane w ramach Festiwalu Kazimierskie Inspiracje, którego mottem jest w tym roku Przestrzeń wyobraźni – przestrzeń rozwoju.

Festiwal Kazimierskie Inspiracje organizowany przez Fundację Mars, Wenus i Zdrowie to nie tylko koncerty, ale również warsztaty: medytacji (Zdrowotny Qigong), taneczne (Taniec 5 Rytmów, tańce sufickie), bębniarskie i wokalne (Olga Szwajgier, Gendos). Na wszystkich warsztatach, w których udział jest płatny, przewidziano 3 nieodpłatne miejsca dla studentów i uczniów. Wystarczy tyko mieć legitymację.

Motywem przewodnim II edycji Kazimierskich Inspiracji jest muzyka gongów. To klimatyczne kąpiele w dźwiękach gongów – grupowe i indywidualne, koncerty gongów, a także całonocna Gong Pudża, po której – jak obiecują organizatorzy – poczujemy się uwolnieni od napięć i lęków – bardziej witalni, bardziej we własnym ciele.

Dodaj komentarz