Plateaux Festival – kolejni potwierdzeni artyści

Kolejni artyści potwierdzili swoją obecność na Plateaux Festival 2009 – festiwalu form audiowizualnych, który będzie się odbywał w dniach od 19 do 22 listopada 2009 roku w Toruniu i Bydgoszczy. Wśród artystów będzie można usłyszeć i zobaczyć: Deaf Center z wizualzacją Claudio Sinatti, Byetone, The Sight Below & Simon Scott, Ezekiel Honig, Morgan Packard i Joshue Ott.

Deaf Center

Deaf Center

Deaf Center – budowane przez Deaf Center dźwiękowe przestrzenie niepokoją, a jednak chce się w nich pozostawać jak najdłużej. W kompozycjach Erika Skodvina i Otta Totlanda, podobnie jak w skandynawskich pejzażach, dotkliwy chłód idzie w parze z niesamowitym pięknem. Od kiedy dwóch norwegów wydało debiutancką epkę Neon City, uszy eksperymentalnego środowiska zwróciły się w ich stronę.

Claudio Sinatti – włoski artysta współpracujący wcześniej z takimi tuzami jak Fennesz czy Scanner. Zaczynał w latach 90-tych jako grafik, które to doświadczenie przeniósł na filmowy grunt kręcąc wideoklipy dla znajomych zespołów. Dziś jego charakterystyczny styl równie często co niekomercyjne, audiowizualne projekty, zdobi reklamówki znanych marek.

Byetone - Olaf Benders znany też jako Byetone na taśmie filmowej, na którą trafił poniekąd przypadkiem, równie często nagrywał rzeczywiste obrazy, jak wydrapywał, wypalał i kreślił geometryczne kształty. Współpraca z awangardową grupą AG-Geige i domowy komputer kilka lat później pozwoliły mu eksperymentować także z dźwiękiem. Przyjaźń z Frankiem Bretschneiderem położyła fundamenty pod wytwórnię Rastermusic, która po kilku latach z niewielką pomocą Carstena Nicolai przekształciła się w klasyczny już Raster-Noton. Pod tym właśnie szyldem ukazała się większość kompozycji Niemca. Byetone tworzy wielowymiarowe struktury, w których kolejne kliki, sprzężenia i szumy układają się pod dyktando technicznego rytmu. Na żywo tempo utworów przejmuje też władzę nad rozświetlonymi, abstrakcyjnymi animacjami wypełniającymi przeznaczone pod wizualizacje ekrany.

The Sight Below –  pochodzi rejonów Seattle. Inspiracje, sny i wspomnienia przyobleka w delikatny, a jednocześnie gęsty welon szumów i pogłosów. Abstrakcyjne gitarowe partie toną w dronach, podczas gdy równe techniczne tempo trzyma całość w ryzach. Ambient, przy którym głową rytmicznie się kiwa, nie buja się w melancholijnym odrętwieniu. Minimalistyczne, melancholijne dźwięki przy których ciało bezwolnie zaczyna podążać za bębnami, a shoegazingowe zapędy trudno zsynchronizować z miarowo poruszającą się własną stopą. Soniczne pejzaże The Sight Below szybko zwróciły uwagę wytwórni Ghostly International dla której wydał swój pierwszy album.

Simon Scott – były perkusista Slowdive. Z bębniarzem zespołu w latach 90tych tworzącego dream-popowe brzmienie spotkali się, kiedy ten szukał wydawcy dla swojego solowego albumu. Navish ukazało się w Miasmah, a wcześniejsza współpraca Scotta choćby z Brianem Eno przygotowała go do kolejnej elektroniczno-instrumentalnej kooperacji. Która to w swej koncertowej odsłonie będzie gościć w tegorocznym programie Plateaux Festival.

Ezekiel Honig – jego brzmienie balansuje gdzieś na granicach, jakie krytycy kreślą na mapie muzyki elektronicznej. Korzenie związane z nowojorską sceną techno nie ograniczają horyzontów Amerykanina, a dźwiękowe obszary po jakich się porusza, dyktuje jedynie czułość mikrofonu używanego do field recordingu. Założyciel labeli Anticipate i Microcosm rozwija się wraz ze swoimi dziećmi, a tras, które obiera, nie wyznaczają ewidentne drogowskazy takie jak ambient, dub czy musique concrete.

Morgan Packard – w kompozycjach Morgana Packarda każda kolejna pętla ulega niewielkim przekształceniom. Z kolejnym fragmentem dochodzi następny dźwięk. Początkowa sekwencja, pod koniec kompozycji staje się nie do poznania. W twórczości nowojorczyka współczesna technologia i patenty rytmiczne wyniesione z techno czy breakbeatu, trafiają na przyjazną eksperymentom, żyzną, muzyczną glebę. Jazzowa improwizacja, innowacyjność współczesnych klasyków i… talent informatyczny przyczyniły się do powstania kompozycji, które ukazały się pod skrzydłami Microcosm i Anticipate.

Joshue Ott -  kolejny z artystów związanych z Anticipate Recordings. Wykorzystując program własnego autorstwa – superDraw, ma on możliwość przetwarzać i zmieniać w czasie rzeczywistym ręcznie narysowane kształty i formy. Ekrany zapełniają się więc równie minimalistycznymi, co psychodelicznymi wzorami, na które wpływ ma wizja grafika, atmosfera miejsca, jak i przypadek. Cyfrowe, ulotne obrazy wychodzą spod pióra Otta, by po chwili skończyć w oczach widzów, znikając bezpowrotnie. Nowojorczyk będzie wspierał wizualnie Ezekiela Honinga i Morgana Packarda podczas Plateaux Festival, prócz tego zobaczyć będzie można przegląd pracy artysty stworzonych dla Anticipate. Wreszcie, Joshue Ott będzie jednym z twórców tegorocznej strony graficznej i wizualnej festiwalu.

Plateaux Festival
od 19 do 22 listopada 2009
Toruń – Bydgoszcz

Dodaj komentarz