• 2009-07-21

Kontekst sytuacyjny – wystawa Elżbiety Suchcickiej

24 lipca 2009 roku o godzinie 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Elżbiety Suchcickiej Kontekst sytuacyjny. Wystawa będzie czynna do 14 sierpnia 2009 roku.

Praca Elżbiety Suchcickiej.

Jak pisze we wstępie do katalogu artystki Agata Saraczyńska, malarstwo to jest: mocne jak kamień, ulotne jak wiatr. Grzejące kolorem jak słońce, a czasem niepokojące jak burzowe chmury. Jej obrazy są intelektualną idealizacją wrażeń, oderwaniem od naturalnego biegu rzeczy, bagatelizowaniem faktów. Jej twórczość jest sama w sobie – niczego nie ilustruje, niczym nie bawi, do niczego nie nawołuje. Jest zastygłym zjawiskiem, którego celem jest budzić nasze emocje i roztaczać iluzje.

Wyabstrahowanym, odrębnym, zajmującym się samym sobą. Artystka bacznie obserwuje naturę i rządzące nią prawa, ale nie traci czasu na kopiowanie rzeczywistości. Podąża za impulsem, ucząc się od przyrody piękna naturalnego, niczym nie skrępowanego gestu. Jej obrazy są jak zatrzymane w kadrze fragmenty pejzażu, choć landszaftem nawet być nie próbują. Są jak przekroje skał, choć różnią się od materii świadomą kompozycją. Autorka zderza umiejętnie piony z poziomami, tak, by w obrazie zamknąć napięcie ich rywalizacji. Wycina z pasma barwnego te odcienie, które wyraziście podkreślają jej zamysły – czy to zadumę, czy uśmiech. Stosuje różne faktury, pozostawia muśnięcia pędzla, jak i wielokrotnie modeluje plamy.

Praca Elżbiety Suchcickiej

Elżbieta Suchcicka (ur. 1962) z zawodu jest architektem, dyplom uzyskała na Politechnice Wrocławskiej (1987 rok).Zajmuje się malarstwem, tworzy w technikach mieszanych, eksperymentuje. Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą, m.in. w jeleniogórskiej galerii MOK (1989 i 1992), Landratsamt (Goerlitz 1993), Bildungszentrum Dooner & Partner Goerlitz (1997). W latach 1994 – 1998 uczestniczyła w plenerach i wystawach poplenerowych organizowanych przezKulturami Goerlitz.

Dodaj komentarz