• 2009-07-14

Nieme Kino w Symfonicznej Oprawie

14 sierpnia 2009 roku w Zwierzyńcu odbędzie się premierowa projekcja filmu Generał Bustera Keatona z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyr. Tadeusz Wicherka, którą poprowadzi Rafał Rozmus. Wydarzenie będzie miało miejsce w ramach 10. Letniej Akademii Filmowej.

Rafała Rozmusa stali bywalcy mają szansę pamiętać z poprzednich edycji. Najnowszy jego projekt to wydarzenie niezwykle widowiskowe, zaspokajające nawet najbardziej wybrednych kinomanów i miłośników dobrej muzyki. Film Bustera Keatona z 1927 roku to historia człowieka, zmagającego się z szalejącą po torach lokomotywą Generał w czasie wojny secesyjnej. Ma on szansę urzec widzów nie tylko z powodu przezabawnej fabuły, ale także idealnie dopełniającej, oddającej walory filmu i koleje fabuły, muzyki.

Oprócz Generała w Zwierzyńcu będzie można zobaczyć Żelaznego konia (reż. John Ford) oraz Kulturę pruską – najstarszy zachowany film polski – z towarzyszeniem muzyki na żywo.

Rafał Rozmus jest absolwentem szkoły muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie, w klasie skrzypiec. Z wyróżnieniem ukończył Instytut Muzyki WA UMCS w Lublinie, gdzie w latach 2004-2005 pełnił obowiązki asystenta-stażysty, a obecnie jest wykładowcą w Zakładzie Teorii Muzyki Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Podczas studiów wybrał specjalizację dyrygentury u Z. Bernatowicz oraz z kompozycji, aranżacji i instrumentacji u K. Górskiego i A. Nikodemowicza. W 2001 roku, wspólnie z Z. Bernatowicz, powołał do życia zespół wokalno-instrumentalny Presto, specjalizujący się w prawykonaniach i wykonaniach jego utworów. Rafał Rozmus jest ponadto autorem Liczbowej Metody Komponowania Muzyki Atonalnej (2002). Tworzy muzykę wokalną, wokalno-instrumentalną, instrumentalną, utwory symfoniczne, kameralne, dla dzieci, zajmuje się aranżacją (m. in. utwory Dimy Chaabacka na fletnię Pana i orkiestrę symfoniczną), komponuje muzykę teatralną i filmową (od 2003 roku).W Zwierzyńcu w poprzednich latach publiczność miała okazję zapoznać się z jego projektami muzyki do Mogiły nieznanego żołnierza Ryszarda Ordyńskiego i Nosferatu – symfonia grozy F.W. Murnau’a.

Dodaj komentarz