2. Biennale Sektor Sztuki

Do 30 lipca 2009 w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach potrwa 2. Biennale Sektor Sztuki. Biennale to międzynarodowy projekt wystawienniczy, odbywający się pod hasłem Konstytucja Europejska. Co tworzy Europę? Składają się na niego wystawy, prezentacje i pokazy sztuk wizualnych współczesnych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Wydarzenia związane z Biennale odbędą się w czterech galeriach Górnośląskiego Centrum Kultury w Katowicach: Engram, Sektor I, Piętro Wyżej, Pusta oraz w przestrzeni miejskiej. Publiczność obejrzeć będzie mogła prace z takich dziedzin sztuki, jak malarstwo, fotografia, instalacje multimedialne, wideoart czy streetart.

dietmar-schmale-cultural-exchange-2bss

"Cultural Exchange", Dietmar Schmale

Sektor Sztuki stara się uchwycić główne zjawiska obecne w sztukach wizualnych Europy Środkowo-Wschodniej. Jego zainteresowanie ogniskuje się w sferze działań artystycznych w krajach nowych członków i państw kandydujących do Unii Europejskiej. Dzięki współpracy z czołowymi galeriami sztuki współczesnej tego regionu, organizatorzy kreują wielowymiarową przestrzeń artystycznych wypowiedzi na temat tożsamości indywidualnej i narodowej wobec przemian politycznych, świadomościowych i gospodarczych jednoczącej się Europy.

Biennale stara się pokazać tożsamość regionu środkowo-wschodniego Europy, wspólnotę i podobieństwo doświadczeń oraz oczekiwań i obaw artystów wobec wizji jednoczenia się, wielości i różnorodności. Tworząc mapę artystów i prezentowanych zjawisk, przyjęto kryterium współpracy z tymi galeriami regionu, które mają w swoim dorobku istotne wystawy i wydarzenia wpisujące się w temat przewodni Biennale.

kaarel-nurk-a-mans-year2bss

"A Man's Year", Kaarel Nurk

W projekcie biorą udział:
Ēriks Božis (LCCA – Łotwa)
Mariola Brillowska (Kloster Bentlage – Niemcy)
David Černý (Czechy)
Dorota Chilińska
Alexandra Croitoru (Plan-B – Rumunia)
Kipras Dubauskas (ARTKOR – Litwa)
Wojciech Duda
Egyboy (ARTKOR – Litwa)
Judit Fischer (Galeria Trafó – Węgry)
Ján Hoffstädter
Grupa František Lozinsky o. p. s (Galeria Michal – Czechy)
Grupa Irwin (Galeria Škuc – Słowenia)
Grupa REP (Institution of Unstable Thoughts – Ukraina)
Pravdoliub Ivanov (Bułgaria)
Grzegorz Klaman
Leszek Knaflewski
Leszek Lewandowski
Tanja Muravskaja (Public Preparation – Estonia)
Ciprian Muresan (Plan-B – Rumunia)
Katrina Neiburga (LCCA – Łotwa)
Kaarel Nurk (Estonia)
Anna Orlikowska
Rafał Piesliak (ARTKOR – Litwa)
Cristi Pogacean (Plan-B – Rumunia)
Dietmar Schmale (Kloster Bentlage – Niemcy)
Sašo Sedlaček (Galeria Škuc – Słowenia)
Société Réaliste (Galeria Trafó – Węgry)
Andrzej Tobis
Ingrid Višňovská (Galeria Tatranská – Słowacja)

alexandra-croitoru-immigrant2-2bss

"Immigrant 2", Alexandra Croitoru

Projekt realizowany jest przez Leszka Lewandowskiego – pomysłodawcę biennale sztuki współczesnej, artystę plastyka, założyciela Galerii Sektor I; Martę Raczek – kuratora, historyka sztuki i teoretyka mediów, krytyka sztuki, wykładowcę akademickiego, autorkę ponad 70 tekstów z zakresu sztuki współczesnej i szeroko rozumianej kultury audiowizualnej; Kamila Kuskowskiego – kuratora, artystę, plastyka, pracownika łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, współprowadzącego Galerię Zona w Łodzi oraz Monikę Lewandowską – współzałożycielkę Fundacji Sektor; inicjatorkę i głównego organizatora projektu Mechaniczna Pomarańcza oraz Sektor X.

Górnośląskie Centrum Kultury
Katowice, Plac Sejmu Śląskiego 2

Dodaj komentarz