• 2009-07-10

Marcin Urzędowski i Wojciech Sochaczewski w Krakowie

15 lipca 2009 roku o godzinie 19.00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie odbędzie się koncert Marcina Urzędowskiego (etniczne instrumenty perkusyjne) i Wojciecha Sochaczewskiego (djembe). Koncert ten jest jednym z czterech lipcowych spotkań w ramach cyklu Nieuchwytne dźwięki z bliska – w tym miesiącu będzie można jeszcze wysłuchać Balkan Sevdah Entertainment Trio oraz Michała Czachowskiego i Janka Kubka.

nieuchwytne-dzwieki-z-bliska-marcin-urzadowski-wojciech-sochaczewski

Marcin Urzędowski uprawia muzykę perkusyjną. Choć jego ulubionym nośnikiem kultury afrykańskiej jest djembe, to gra także na licznych instrumentach afro-kubańskich, brazylijskich, nie unika także tych skonstruowanych przez siebie samego. Chętnie łączy różne style grania, zdarza mu się miksować muzykę etniczną z popularną. W swej pracy z muzyką, odwołuje się do twórczych poszukiwań z zakresu muzykoterapii, teatru, różnorodnych działań plastycznych.

Wojciech Sochaczewski – charyzmatyczna postać polskiej sceny etnicznej, a ostatnio klubowej. Muzyk z osiemnastoletnim stażem zawodowym. Grać, jak sam mówi, nauczyła go ulica. Bohater licznych publikacji i wywiadów, autorytet i prawdziwy guru młodszych pokoleń perkusjonistów. Sochaczewski angażował się w dziesiątki projektów z rodzimymi i zagranicznymi muzykami, jak choćby Papadram z Witkiem Golcem (etno), Andrzejem Kowalem z Izraela (reggae), Michaelem Jones’em ze Ski-Ski (jazz), czy Okularsami – na VIII Festiwalu Filmowym w Kazimierzu nad Wisłą (alternative). Grał w zespołach: Przyjaciele Szamana, Swobodny Leszcz, Trot, Dreem Drummers, Okularsy Antydepresion, Pawilon, Guru Sisia, Old Metropolitan Band Orkiestra. Nakręcono o nim trzy filmy dokumentalne, Dotyczą one pracy z młodymi ludźmi przy Afro – Dance.

1 komentarz do artykułu “Marcin Urzędowski i Wojciech Sochaczewski w Krakowie”

  1. MARCIN URZĘDOWSKI

    Muzykoterapeuta, miłośnik Afryki, kulturoznawca. Swoją przygodę z muzyką perkusyjną rozpoczął w 2000 roku, i kontynuuje ją do dziś. Jest zwolennikiem twórczego łączenia różnorodnych technik, dyfuzji kulturowej, eksperymentowania zarówno w zakresie brzmieniowym, jak i strukturalnym. Ciągły głód tworzenia pcha go wciąż do poszukiwania rozmaitych form ekspresji. Środkami wyrazu w niekończącym się szaleńczym eksperymentowaniu może by wszystko: kawałek zardzewiałej blachy, stare krzesło, puszka po kawie, rynna, przedmioty codziennego użytku. Umiejętne zestawienie oryginalnych ludowych instrumentów perkusyjnych z całego świata, oraz niepozornych przedmiotów, o których nikt nie pomyślałby, że mogą pięknie brzmieć, daje osobliwy, i niekonwencjonalny obraz muzyka perkusyjnego. Muzyka zafascynowanego światem, jego różnorodnością, bogactwem, i nieskończoną możliwością wyszukiwania ciekawych i niespotykanych brzmień.

    Więcej o Marcinie Urzędowskim i jego działalności na stronie internetowej – http://www.tamtamitutu.home.pl

Dodaj komentarz