• 2009-07-09

Łódź stolicą polskiego designu

W dniach od 15 do 31 października 2009 roku w Łodzi potrwa III Międzynarodowy Festiwal Łódź Design. Celem Festiwalu jest przegląd światowych trendów i prezentacja szeroko rozumianego designu – począwszy od form użytkowych, poprzez grafikę, architekturę aż po modę.

Na program trzeciej edycji festiwalu złożą się wystawy kuratorskie Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, Marka Cecuły oraz Tomka Rygalika, prezentujące przegląd i interpretację najciekawszych zjawisk w światowym designie. Każda z wystaw będzie się odnosić do głównego hasła festiwalu MY WAY. W programie Festiwalu, obok prezentacji MY WAY znajdą się również: przegląd polskich i zagranicznych szkół designu, konkurs MAKE ME!, liczne wykłady, warsztaty, spotkania z artystami, pokazy filmów i wystawy towarzyszące.

Atrakcją festiwalu będzie spotkanie z Danielem Libeskindem w czasie drugiego weekendu festiwalu. Architekt, jeden z twórców ruchu architektury dekonstrukcji, weźmie udział w dyskusji towarzyszącej przeglądowi filmów o architekturze ArchFilmFest, w ramach którego będzie można zapoznać się z jego realizacjami (film pt. Architekci dekonstrukcji, USA, 2001).

Po raz kolejny organizatorzy zapraszają młodych projektantów do udziału w konkursie make me!, którego celem jest wyłonienie najciekawszych projektów i zaprezentowanie ich publiczności festiwalowej na specjalnej wystawie pokonkursowej. Konkurs ma na celu stworzenie platformy kontaktów środowiska projektantów, a także nawiązanie współpracy pomiędzy młodymi projektantami a producentami i mediami. Główna nagroda pieniężna w wysokości 20.000 zł ufundowana przez Narodowe Centrum Kultury oraz Łódź Art Center ma stanowić zachętę do dalszych twórczych poszukiwań. Pozostałe nagrody w formie szkoleń i staży dadzą ich laureatom szansę rozwoju artystycznego i nawiązania międzynarodowych kontaktów. Konkurs przeznaczony jest dla młodych projektantów w wieku od 20 do 30 lat. Termin zgłoszenia prac upływa 21 sierpnia 2009 r.

Dodaj komentarz