Fragile – pismo kulturalne

Ukazał się kolejny numer pisma kulturalnego Fragile, którego tematem jest Podróż. W najnowszym numerze m.in.: Podróż po oceanie kości. Vasco da Gama Gellu Nauma: surrealizm w Rumunii - Jakub Kornhauser, Do tej pory nigdzie się nie zatrzymałem, ciągle jestem w drodze. Rozmowa z Mariuszem Maślanką – Małgorzata Lebda, Bunt dzieci pionierów, czyli bitnikowskie wyprawy w poprzek kontynentu jako ucieczki w amerykański Mit Zachodu – Aleksandra Ewa Furtak.

fragile-okladka-05-09

O Podróży w dziale Sztuka piszą: Krzysztof Siatka, Marta Lisok, Agnieszka Kwiecień, Agata Antonowicz, Alexandra Hołownia, Piotr Sikora. W najnowszym numerze można również przeczytać o otywie podróży w muzyce: Podróżować jest bosko. Motyw podróży w polskich utworach – Mariusz Rzeszutko, Indialucía. Tam gdzie Wschód spotkał Zachód – Michał Czachowski.

Nieważne, czy podróż zachodzi w świecie zewnętrznym czy wewnętrznym, najdalsza podróż, to podróż w głąb siebie samego – pisał Dag Hammarskjöld; jej istotą jest zmiana. Zmiana zaś wymaga wysiłku, nieraz wiąże się z podjęciem ryzyka. Motywy podróży mogą być różne, czasem staje się ona naszym udziałem nie z naszej woli. Jednak gdy to my decydujemy się na podróż, u jej początku musi leżeć gotowość na zmianę, doznanie czegoś nowego. Możliwe, że do wyruszenia w drogę skłoni nas chęć ucieczki i nadzieja, że gdzieś, pewnie daleko stąd, znajdzie się nasze rajskie miasto Shangri-La. Zazwyczaj jednak, na co dzień, pakujemy walizki, bo chcemy coś poznać, doświadczyć czegoś bezpośrednio. Może to dotyczyć dzikiej przyrody, kultury danego kraju czy obiektu muzealnego. Czytanie omówień, oglądanie projekcji, zamiast zaspokoić chęć poznania obiektu relacji, podsyca w nas żądzę podróży. Tak jakbyśmy zakładali, że w doświadczeniu bezpośrednim jest wiązka doznań, których nie da się przekazać drugiemu człowiekowi. Dopiero kontakt z oryginałem pozwala na wielozmysłowe przeżycie, przynoszące nam radość. Mało tego, zdaje się, że bezpośredni kontakt z dziełem czy z pięknem ujawnionym w przyrodzie, daje poczucie, że stajemy się lepsi, gdyż zachwycając się walorami estetycznymi, ujawniamy coś bardzo ludzkiego, danego tylko człowiekowi. Anna Gregorczyk

Dodaj komentarz