Festiwal Wybrzeże Sztuki – Sztuka a technologia

Do 12 lipca 2009 roku w Gdańsku potrwa Festiwal Wybrzeże Sztuki. Temat przewodni tegorocznej edycji, Forever Young zaczerpnięty został  ze znanego przeboju, wyraża pragnienie stare jak ludzkość. Wieczna młodość – to temat w sztuce obecny od wieków. Nigdy dotąd jednak nie był tak aktualny jak dziś, w dobie, gdy kult młodości stał się obowiązującą i powszechną religią. Czas i jego przemijanie, człowiek, który z tym nigdy nie chciał i nie chce się pogodzić…

"Brzydal", Teatr im. St. Jaracza w Łodzi

"Brzydal", Teatr im. St. Jaracza w Łodzi

Premiera Ożenku i Czerwonej trawy, recital Karoliny Piechoty z zespołem Kobiety, przedstawienia teatrów z Warszawy Poznania i Łodzi – te i inne wydarzenia artystyczne składają się na program Festiwalu Wybrzeże Sztuki – interdyscyplinarny festiwal letni z wiodącym nurtem teatralnym.

Na scenie Malarnia swą najnowsza premierę przygotowuje popularny w Trójmieście Teatr Dada von Bzdülöw. Czerwoną trawę wg Borisa Viana publiczność obejrzy właśnie podczas festiwalu. Cenieni trójmiejscy plastycy, Robert Rumas i Piotr Wyrzykowski realizują specjalnie na tegoroczną edycję Wybrzeża Sztuki, projekt Świątynia miłości. Rzecz na pograniczu sztuk – to zarazem instalacja, jak i happening – w całkiem nowy kontekst wpisze przestrzeń wokół teatru, proponując przechodniom, mieszkańcom i turystom, dość niecodzienne doświadczenie. W foyer Teatru Wybrzeże obejrzeć będzie można najnowszą prezentację multimedialną Let’s Dance Adama i Anny Witkowskich.

Na zakończenie festiwalu będzie można  zobaczyć Szczęśliwe dni zupełnie innej realizacji – warszawskiego Teatru Polonia, ze wspaniałymi kreacjami Krystyny Jandy i Jerzego Treli.

W Gdańsku i na scenie Teatru Wybrzeże spotkają się nestorzy i mistrzowie polskiego teatru, bliscy trójmiejskiej publiczności i od lat współtworzący kształt gdańskiej sceny: Joanna Bogacka, Krzysztof Gordon, Krystyna Łubieńska, Wanda Neumann, Florian Staniewski, Stanisław Michalski, a także gościnne gwiazdy: Danuta Szaflarska, Maja Komorowska, Krystyna Janda, Zbigniew Zapasiewicz, Ignacy Gogolewski, Jerzy Trela

Wiecznie młodzi. Forever Young. Organizatorem festiwalu jest Teatr Wybrzeże. Festiwalowe wydarzenia odbywają się na jego scenach i w foyer, a także w Ratuszu Staromiejskim i w przestrzeni miejskiej.

Dodaj komentarz