Sztuka na OFF Festival 2009

Podczas OFF Festival 2009 między 6-9 sierpnia pojawią się w Mysłowicach wybitni przedstawiciele sztuk plastycznych – malarstwa i rzeźby – oraz sztuki filmowej, a ich działania w różny sposób nawiązywać będą do muzyki. Publiczność festiwalowa będzie miała szansę zobaczyć niezwykłą kinową wystawę Sorrow Conquers Happiness, wyjątkowy koncert Roberta Kuśmirowskiego oraz będący jeszcze niespodzianką mural autorstwa Agaty Bogackiej.

joanna-billing-missing-out

Joanna Billing, „Missing Out”

Tytuł wystawy – Sorrow Conquers Happiness (Smutek pokonuje szczęście) – zaczerpnięto z filmu Ragnara Kjartanssona, zaś autorami zebranych na niej prac są Johanna Billing, Agnieszka Brzeżańska, Jesper Just, Joanna Rajkowska oraz Salla Tykkä. Osadzony w muzycznym kontekście projekt jest poniekąd kontynuacją ubiegłorocznej wystawy Something Must Break, pomyślanej jako swoista ścieżka dźwiękowa ulokowana w różnych punktach Mysłowic. W opuszczonym mysłowickim magazynie przy Portowej powstanie rozciągnięte w czasie kino wzorowane na kinach grindhouse’owych z lat 60. i 70. Przez całą dobę dostępny będzie kilkugodzinny, zapętlony set filmowy skoncentrowany wokół pojęcia rozpaczy, porażki, wyczerpania czy melancholii we współczesnych pracach video oraz wokół ich rozmaitych związków z muzyką, paradoksalnie stanowiąc przestrzeń chill out dla festiwalowej publiczności.

Już po raz drugi oddając magazyn przy Portowej we władanie artystom organizatorzy OFF Festival zwracają uwagę na ogromny potencjał z pozoru bezużytecznych miejsc w mieście, które przy odrobinie wysiłku dają się ożywić i przekształcić w intrygującą przestrzeń dla sztuki. Kuratorzy wystawy: Kronika (Stanisław Ruksza) i Fundacja No Local (Małgorzata Mleczko, Patrycja Musiał) ; Współpraca: Sebastian Cichocki.

Jesper Just, „A Vicious Undertow”

Jesper Just, „A Vicious Undertow”

Robert Kuśmirowski (1973) studiował na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Nazywany geniuszem atrapy i manipulatorem rzeczywistości większość swoich prac opiera na rekonstrukcji i przewrotnym kopiowaniu starych przedmiotów. W 2009 na Biennale w Berlinie pokazał przytłaczającą olbrzymimi rozmiarami i kontrowersyjną z uwagi na temat replikę wagonu towarowego. Wybitny rzeźbiarz, laureat Paszportu Polityki, na OFF Festival zaprezentuje się wyjątkowo w projekcie muzycznym. W magazynie przy ul. Portowej odbędzie się jego specjalny koncert.

Agata Bogacka (1976) ukończyła Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – należy do grona najważniejszych artystów młodego pokolenia, graficzka, fotograf, a przede wszystkim malarka, autorka jednej z najbardziej wyrazistych i szczerych wizji życia intymnego we współczesnej polskiej sztuce. Artystka będzie autorką muralu, który zostanie namalowany w przestrzeni miejskiej Mysłowic.

Będzie to już trzecia tego typu artystyczna ingerencja w przestrzeń publiczną, zainicjowana w ramach OFF Festival, by na stałe ubarwić i poprawić kolejny jej fragment. W 2007 na prośbę Artura Rojka projekt olbrzymiego muralu na 170 m2 przedwojennej kamienicy stworzył wybitny malarz Edward Dwurnik. Jego Uśmiechnięte twarze namalowane przez studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych to nie tylko trwały ślad po kolejnej edycji OFF Festival, ale przykład na to, że prostymi środkami za pomocą sztuki można przydać barw szarej miejskiej rzeczywistości.

Rok temu jeden z najbardziej cenionych w świecie współczesnych polskich malarzy, Wilhelm Sasnal zaprojektował graficzną kompozycją utworzoną z dwóch pierwszych liter nazwy miasta – słowo M” ułożone z w połowie uschniętych, a w połowie kwitnących gałęzi, odnoszące się bliskiej mieszkańcom miasta kopalnianej rzeczywistości, jak i do NAS wszystkich w wymiarze bardziej uniwersalnym. Wykonany przez studentów ASP i wolontariuszy projekt Sasnala na stałe wniknął w miasto.

1 komentarz do artykułu “Sztuka na OFF Festival 2009”

  1. gosia

    KUPIE 4DNIOWE KARNETY NA OFFA, GG:5780213

Dodaj komentarz