• 2009-07-06

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Organy Archikatedry

Od 5 lipca do 20 września 2009 roku w Warszawie potrwa Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Organy Archikatedry. Festiwal zaliczany jest najpoważniejszych festiwali organowych w Europie, powstał w 1994r . z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który do dnia dzisiejszego jest kierownikiem artystycznym festiwalu . Koncerty festiwalowe odbywają się każdego roku przez trzy letnie miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8).

organy3

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej "Organy Archikatedry"

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej Organy Archikatedry każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności z całego niemal świata, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. Polscy organiści (Przemysław Kapituła, Jerzy Erdman i Wojciech Szwejkowski) eksponowali twórczość polskich organistów-kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Archikatedra św. Jana jest miejscem ważnym dla Warszawy i Polski m.in. ze względu na wkład do kultury muzycznej. Po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy stała się głównym ośrodkiem życia muzycznego w Polsce. Z kościołem związani byli wybitni organiści i kompozytorzy polscy (B. Pękiel, M. Surzyński, S. Moniuszko) tworząc wielką tradycję muzyczną tego miejsca, której kontynuacją i nowoczesnym uzupełnieniem jest festiwal Organy Archikatedry.

Na chórze kościoła, jedna z firm niemieckich – Eule, zbudowała w 1987r. mechaniczne organy. Ten duży 60-głosowy instrument jest przykładem wielkiego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej pojmowanej ekstraklasy koncertowej. Archikatedra św.Jana jest znaczącym centrum muzyki organowej i sakralnej o zasięgu międzynarodowym.

Koncerty odbywają się w kolejne niedziele od 5 lipca do 20 września 2009r. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8) o godz. 16.00.

5 lipca Christian Marcus Raiser (Niemcy)

12 lipca Piotr Rachoń (Polska)

19 lipca Tomasz Kalisz i Katarzyna Kalisz (Polska)

26 lipca Sergio Paolini (Włochy)

2 sierpnia Angelo Castaldo (Włochy)

9 sierpnia Stefan Johannes Bleicher (Szwajcaria)

16 sierpnia Isabelle Désert (Francja)

23 sierpnia Przemysław Kapituła (Polska)

30 sierpnia Mario Ciferri (Włochy)

6 września Jean – Christophe Geiser (Szwajcaria)

13 września Carlo Tunesi (Włochy)

20 września Enrico Zanovello (Włochy)

Dodaj komentarz