Amerykański sen

Do 4 października 2009 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę Amerykański sen. Projekt ten jest organizowany w dziewięćdziesiątą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polska – USA. Jego ideą jest pokazanie osób, zjawisk i pojęć związanych z kulturą amerykańską, które były ważne dla pokoleń Polaków przeżywających swoją młodość w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, w realiach PRL-u i jego propagandy politycznej.

Punktem wyjścia dla autora wystawy stała się książka Aldony Jawłowskiej Drogi kontrkultury; z 1975 roku. Sformułowała ona credo pokolenia, dla którego amerykańskie doświadczenia w sferze kultury, począwszy od lat pięćdziesiątych i ruchu beatników, a skończywszy na ruchach kontestacyjnych przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, były jednym z najważniejszych elementów świadomości społecznej. Filozoficzne, literackie i filmowe pojęcie drogi stało się początkiem łańcucha skojarzeń, które wiodą widza poprzez świat filmu, muzyki, literatury, poezji i sztuk wizualnych.Wystawa jest rodzajem eksperymentu artystycznego i multimedialnego. Prezentuje nie tylko dzieła sztuki, lecz również instalacje, projekcje filmowe, w tym dokumenty, fotografie wielkoformatowe oraz specjalnie dla tego projektu stworzone ścieżki dźwiękowe.

Po usilnych staraniach udało się osiągnąć pierwotnie zamierzony cel, jakim było sprowadzenie do Muzeum Narodowego w Krakowie zespołu prac fotorealistów amerykańskich. Ich obrazy są oknem na amerykańską rzeczywistość w jej najbardziej typowych i charakterystycznych przejawach. Ojcem amerykańskiego fotorealizmu jest marszand i kolekcjoner nowojorski Louis K. Meisel, który w 1969 roku otworzył w Soho na Manhattanie galerię promującą przede wszystkim obrazy fotorealistów. Także on stworzył termin fotorealizm oraz sformułował teorię i założenia tego kierunku. Louis Meisel jest autorem wielu książek i monografii tego kierunku, a jego galeria znana jest widzom kinowym i telewizyjnym z głośnego filmu Seks w wielkim mieście.

Wystawa prezentuje prace czterdziestu jeden prac dwudziestu najwybitniejszych fotorealistów: Ralpha Goingsa, Richarda Estesa, Roberta Cottinghama, Roberta Bechtle’a i innych. Dzieła ich nigdy nie były prezentowane w Polsce, choć fotorealizm znany jest w Europie z wielu wystaw, ostatnio z pokazu Picturing America: Photorealism in the 1970s w Deutsche Guggenheim w Berlinie. Współkuratorem berlińskiej wystawy w Deutsche Guggenheim oraz wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie jest Louis K. Meisel.

Wystawie towarzyszą dwie szczególne publikacje:
• zawierający około 300 haseł leksykon osób i pojęć związanych z wystawą
• album prezentowanych dzieł, opatrzony tekstami na temat fotorealizmu, jego historii i zagadnień technicznych oraz notami katalogowymi i glosami przybliżającymi prace.

Wystawa wpisuje się w swego rodzaju amerykański sezon organizowany latem tego roku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Amerykański sen bez wątpienia będzie głównym jego wydarzeniem. Obok tego pokazu, prezentowane będą ponadto:
• Weegee. Z kolekcji Hendrika Berinsona (maj – lipiec)
• Design w królestwie Coca Coli – obiekty z Muzeum Coca Coli w Atlancie (lipiec – wrzesień)
• Muzeum Polskie w Ameryce. Zbiory graficzne (wrzesień – grudzień)
• Pierwszy krok… – wystawa między innymi: płócien Erica Fischla i Philippa Taaffe’a, fotografii Davida LaChapella, a przede wszystkim kolaży Andy’ego Warhola (do grudnia 2009)

Kuratorzy wystawy: Magdalena Czubińska, Louis K. Meisel
Koordynator wystawy: Olga Jaros
Wystawa w ramach projektu Ameryka Ameryka

Organizatorzy wystawy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Konsulat Generalny USA w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Louis K. Meisel Gallery

2 lipca – 4 października 2009
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny
al. 3 Maja 1

Dodaj komentarz