• 2009-06-29

Radio.String.Quartet.Vienna & Klaus Paier

30 czerwca 2009 roku o godzinie 20.00 w Klubie Powiększenie w Warszawie odbędzie się koncert Radio.String.Quartet.Vienna & Klaus Paiera. Wydarzenie zorganizowano z okazji Dnia Austriackiego w ramach festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2009.

Radio.String.Quartet.Vienna powstało dzięki temu, że w 2000 roku Bernie Mallinger i Klaus Paier – dzięki szeregu koncertom spotkali się na warsztatach i rozpoczęli współpracę przy płycie Paiera Movimiento. Powstał kwartet smyczkowy, który w ostatecznym składzie zadebiutował w 2007 roku z płytą Celebrating The Mahavishnu Orchestra. Podejście do materiału było odwrotnością standardowego przerabiania klasyki na jazz, tu utwory jazzowe opracowano w koncepcji klasycznej. Płyta otrzymała doskonałe recenzje. Kwartet, dzięki wyjątkowymi umiejętnościami swoich członków, osiągnął wymowę wręcz rewolucyjną.

Druga płyta radiotree powstała już we współpracy z Klausem Paierem. Wszystkie utwory zostały napisane na kwintet, co oznacza, że wszyscy członkowie zespołu są równouprawnieni. Muzyka jest mieszanką wpływów europejskiej tradycji muzycznej, bluesa i jazzu. Trzy utwory są autorstwa chyba najsłynniejszego austriackiego jazzmana, Joe’a Zawinula, przy czym i tu podejście do nich jest zaskakujące. Kolejny utwór jest zadedykowany nie dawno zmarłemu austriackiemu wibrafoniście i kompozytora, Wernera Pirchnera, muzykowi, który poruszał się zawsze między klasyką, jazzem i world music. Kwartet też współpracował z szwedzkim gitarzystą Ulf Wakenius przy nagraniu jego płyty Love Is Real.

Skład zespołu:

Bernie Mallinger – skrzypce
Johannes Dickbauer – skrzypce
Cynthia Liao – altówka
Asja Valcic – wiolonczela
Klaus Paier – akordeon, bandoneon

30 czerwca 2009 roku
Klub Powiększenie
Warszawa

Dodaj komentarz