• 2009-06-29

Festiwal Wybrzeże Sztuki

4 lipca 2009 roku w Gdańsku rozpocznie się Festiwal Wybrzeże Sztuki. Wydarzenie zorganizowano już po raz drugi. To interdyscyplinarny festiwal letni z wiodącym nurtem teatralnym. Otworzy go premiera Teatru Wybrzeże – Ożenek Nikołaja Gogola w reżyserii Adama Orzechowskiego, z udziałem aktorów w Trójmieście oklaskiwanych od lat – nestorów gdańskiej sceny.

"Szczęśliwe dni", na zdjęciu: Krystyna Janda i Jerzy Trela, próba przedstawienia wg Samuela Becketta, Teatr Polonia, Warszawa 10.01.2007

"Szczęśliwe dni", na zdjęciu: Krystyna Janda i Jerzy Trela, próba przedstawienia wg Samuela Becketta, Teatr Polonia, Warszawa 10.01.2007

Na festiwalu odbędzie się premiera Ożenku i Czerwonej trawy oraz recital Karoliny Piechoty z zespołem Kobiety, a także przedstawienia teatrów z Warszawy Poznania i Łodzi. Temat wiodący tegorocznej edycji nosi tytuł Forever Young.

W ramach festiwalu zobaczyć będzie można spektakle gościnne: Szczęśliwe dni z Teatru Dramatycznego z rolami Maji Komorowskiej i Adama Ferencego, następnie Żar z Danutą Szaflarską, Ignacym Gogolewskim i Zbigniewem Zapasiewiczem z Teatru Narodowego, Brzydala z Teatru im. Jaracza, spektakl baletowy Ewy Wycichowskiej i Polskiego Teatru Tańca z Poznania – Carpe diem. Na koniec obejrzeć będzie można raz jeszcze Szczęśliwe dni tym razem w zupełnie innej realizacji – warszawskiego Teatru Polonia, ze wspaniałymi kreacjami Krystyny Jandy i Jerzego Treli. Na scenie Malarnia swą najnowsza premierę przygotowuje popularny w Trójmieście Teatr Dada von Bzdülöw. Czerwoną trawę wg Borisa Viana publiczność obejrzy właśnie podczas festiwalu.

Cenieni trójmiejscy plastycy, Robert Rumas i Piotr Wyrzykowski realizują specjalnie na tegoroczną edycję Wybrzeża Sztuki projekt Świątynia miłości. Jest to rzecz na pograniczu sztuk – zarazem instalacja jak i happening. W całkiem nowy kontekst on wpisze przestrzeń wokół teatru, proponując przechodniom, mieszkańcom i turystom, dość niecodzienne doświadczenie. W foyer Teatru Wybrzeże obejrzeć będzie można najnowszą prezentację multimedialną Let’s Dance Adama i Anny Witkowskich.

Temat przewodni tegorocznej edycji, Forever Young zaczerpnięty ze znanego przeboju, wyraża pragnienie stare jak ludzkość. Wieczna młodość – to temat w sztuce obecny od wieków. Nigdy dotąd jednak nie był tak aktualny jak dziś, w dobie, gdy kult młodości stał się obowiązującą i powszechną religią. Czas i jego przemijanie, człowiek, który z tym nigdy nie chciał i nie chce się pogodzić. Człowiek, który nieustannie próbuje i potrafi przeciwstawić się przemijaniu. Poprzez twórczość, aktywność, wieczną ciekawość świata i innych ludzi.

W Gdańsku i na scenie Teatru Wybrzeże spotkają się nestorzy i mistrzowie polskiego teatru, bliscy trójmiejskiej publiczności i od lat współtworzący kształt gdańskiej sceny: Joanna Bogacka, Krzysztof Gordon, Krystyna Łubieńska, Wanda Neumann, Florian Staniewski, Stanisław Michalski, a także gościnne gwiazdy: Danuta Szaflarska, Maja Komorowska, Krystyna Janda, Zbigniew Zapasiewicz, Ignacy Gogolewski, Jerzy Trela. Aktorzy, których podziwiamy od tak dawna, a którzy wciąż zachwycają swym talentem, warsztatem i możliwościami.

Od 4 do 12 lipca 2009 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz