• 2009-06-29

15. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

4 lipca 2009 roku w Warszawie rozpocznie się 15. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Jazz na Starówce jest jednym z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie, podczas którego, bezpłatnie, publiczność ma możliwość wysłuchania gwiazd muzyki jazzowej. Wydarzenie potrwa do 29 sierpnia 2009 roku.

Zespół Djabe

Zespół Djabe

Każdy sobotni koncert w lipcu i sierpniu 2009 roku na Rynku Starego Miasta w Warszawie gromadzi od 3 do 4 tysięcy osób, a każda kolejna edycja przyciąga około 50 tysięcy jazzfanów w różnym wieku. Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją kulturalną i turystyczną dla melomanów i turystów. Tylko w ostatnich latach wystąpiły na festiwalu takie międzynarodowe gwiazdy, jak: David Murray, Archie Sheep, Richard Galliano, Chico Freeman, Dino Saluzzi, Avishai Cohen, Tony Lakatos, Lars Danielsson, Caecilie Norby, Marilyn Mazur.

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje pierwszy w Polsce koncert Djabe, węgierskiego zespołu prezentującego mieszankę jazzu, funku i folku. Najpopularniejsza i najczęściej zapraszana na międzynarodowe festiwale grupa przedstawi porywający projekt jazz, world, fusion.

Włodzimierz Nahorny

Włodzimierz Nahorny

11 lipca 2009 roku wystąpi String Connection w najsłynniejszym składzie (Krzesimir Dębski, Andrzej Olejniczak, Janusz Skowron, Krzysztof Ścierański i Krzysztof Przybyłowicz) – legenda polskiej sceny jazzowej i gwiazda fusion lat 80. Zespół przeszedł do historii jako jedna z najciekawszych formacji nurtu young power.

18 lipca 2009 roku zagra Malene Mortensen Group, wschodząca gwiazda norweskiej wokalistyki. Na kolejną sobotę, 25 lipca, zaplanowano natomiast premierowy koncert znanego brytyjskiego trębacza Bryana Corbetta, który w Warszawie wystąpi w towarzystwie polskiej funkowo-jazzowej grupy Funk de Nite.

Od kilku edycji festiwalu, 1 sierpnia organizowany jest koncert poświęcony rocznicy Powstania Warszawskiego, którego celem jest skłonienie publiczności do pewnej refleksji i zastanowienia się. W tym roku z koncertem Posłuchajcie z nami muzyki wystąpi Włodzimierz Nahorny Trio. Artyści zagrają jazzowe standardy na fortepian, kontrabas i perkusję, delikatne i refleksyjne w brzmieniu.

Festiwal zakończy 29 sierpnia premierowy koncert Torsten Goods Group. Jego lider to odkrycie jazzowej sceny, gitarzysta i wokalista zarówno jazzowy, jak i bluesowy i popowy.

Od 4 lipca do 29 sierpnia 2009 roku
Warszawa

Dodaj komentarz