• 2009-06-23

Gorące Kino. Lato w Warszawie

3 lipca 2009 roku w Kinie. Lab w Warszawie rozpocznie się cykl seansów w ramach projektu Gorące Kino. Lato. Jest to siódma edycja odbywającego się na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego letniego festiwalu projekcji filmowych. Program składa się z pokazów filmowych i koncertów. Będą to cykliczne seanse po zmroku, odbywające się we wszystkie weekendy lipca i sierpnia 2009 roku.

"Ostatni dzień lata", reż. Jan Laskowski, Tadeusz Konwicki, Polska 1958, 66’

"Ostatni dzień lata", reż. Jan Laskowski, Tadeusz Konwicki, Polska 1958, 66’

Co roku temat festiwalu koncentrował się wokół poszczególnych gatunków filmowych takich jak: kino fantastyczno-naukowe, western i film drogi. Tym razem jednak tematem przewodnim festiwalu jest nie gatunek, ale motyw upału, gorąca, czyli tego, co z latem i wakacjami najbardziej nam się kojarzy. Stąd nazwa tegorocznego festiwalu – Gorące Kino.Lato. Upał rozumiany będzie tu dosłownie, jako żar spadający z rozgrzanego nieba, ale również metaforycznie, jako gorączka rozpalająca zmysły bohaterów, popychająca ich do różnych, nie zawsze jednoznacznych w ocenie moralnej, czynów.

"Gerry", reż. Gus Van Sant, Argentyna, USA, Jordania 2003, 103’

"Gerry", reż. Gus Van Sant, Argentyna, USA, Jordania 2003, 103’

W gorącej jak w piekle podróży widzowie udadzą się zarówno w świat magii, zbrodni i niepohamowanych namiętności, uwikłania w politykę w gorącym klimacie Afryki i Ameryki Południowej bedą towarzyszyć bohaterom w ich ucieczce od konwenansów, od społeczeństwa w upał i suszę pustyni. Oprócz pozycji klasycznych, takich jak Harry Angel Alana Parkera czy Barton Fink braci Coen, pokazane zostaną filmy, które nieczęsto gościły na polskich ekranach, jak choćby sztandarowe dzieło feministycznej odmiany czechosłowackiej Nowej Fali Stokrotki Very Chytilovej czy angielski Posłaniec w reżyserii Joshepa Loseya, a także niezapomniany, choć dawno niewyświetlany w polskich kinach Bagdad Cafe Percy Adlona.

"Euforia/ Eyforiya", reż Ivan Wyrypajew, Rosja 2006, 74’

"Euforia/ Eyforiya", reż Ivan Wyrypajew, Rosja 2006, 74’

Przypomniane zostaną filmy znane – takie jak Kochanek, bollywoodzkie Om Shanti Om i – jak co roku – zaproponowane zostanie mniej typowe kino artystyczne z różnych odległych części świata specjalnie sprowadzane na pokazy w Warszawie, choćby Ukryte żądze/ Blisfully Yours Taja Apitchatponga Weeresathakula. W programie nie zabraknie pozycji polskich, wśród których pojawi się Upał Kazimierza Kutza, a taże nastrojowe studium psychologiczne, dramat samotności i bezradności dwojga ludzi niezdolnych do podjęcia próby wspólnego życia jakim jest Ostani dzień lata Tadeusza Konwickiego.

Filmy prezentowane będą w ramach kolejnych, tematycznych weekendów, których uzupełnieniem będą koncerty – No Means No, ParisTetris i Katarzyny Nosowskiej. Specjalną upalną scenografię zaprojekotuje Ania Chadaj i Agata Uchman.

Od 3 lipca 2009 roku do 30 sierpnia 2009 roku
Dziedziniec Zamku Ujazdowskiego
ul. Jazdów 2, Warszawa

Dodaj komentarz