• 2009-06-22

Pracownia 71 – Absolwenci i Pedagodzy

23 czerwca 2009 roku o godzinie 18.00 w Galerii Willa w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Pracownia 71 – Absolwenci i Pedagodzy. Wystawa ta jest wyborem dokonań artystów, którzy studiowali malarstwo, jako przedmiot kierunkowy w Pracowni 71 na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi – obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego.

Marian Kępiński, "Światło kryształu", 2007, akryl płyta, 41x40 cm, fot. Archiwum Autora

Marian Kępiński, "Światło kryształu", 2007, akryl płyta, 41x40 cm, fot. Archiwum Autora

Ekspozycja jest jednocześnie wycinkiem i częścią historii uczelni. Na wystawie prezentowane są prace o różnej stylistyce od realizmu do abstrakcji.

Nauczanie malarstwa w ASP w Łodzi ma przeszło 60-cio letnią tradycję. Malarstwo razem z rysunkiem i rzeźbą stanowi dyscypliny, z których wyrastają pozostałe kierunki studiów, nawet te wiążące się z nowymi mediami. Jest fundamentem, na którym wspierają się przedmioty kierunkowe, od grafiki warsztatowej poprzez grafikę projektową, aż do mediów elektronicznych.

W czasach zaniku kryteriów, co jest sztuką, a co nią nie jest, dwuznacznej roli mediów, rynkowego szalbierstwa, fałszywych wielkości, spychania sztuki do służby pseudowartościom relatywizmu, ważnym jest wskazywanie młodym adeptom, studiującym sztuki piękne, niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą zatracenie własnej osobowości, poddanie się chwilowymi modom czy wybór skandalu jako metody zaistnienia w sztuce. Nie odcinanie się od tradycji, przekreślanie twórczości swoich poprzedników, lecz konieczne jest szukanie autentycznych wartości w oparciu o triadę prawdy, dobra i piękna, maksymalne wykorzystanie czasu studiów do zdobycia wiedzy i umiejętności praktycznych, tak aby po ukończeniu uczelni, stając często przed skomplikowanymi wyborami/ Marian Kępiński, Łódź, maj 2009

23 czerwca 2009 roku o godzinie 18.00
Galeria Willa
Łódź

Dodaj komentarz