• 2009-06-22

Letnie warsztaty etnograficzne w Krakowie

Od 1 lipca do 28 sierpnia 2009 roku w Muzeum Etnograficznym im Seweryna Udzieli w Krakowie odbędzie się cykl wakacyjnych warsztatów etnograficznych Zaokrętuj się na MEK. Podróże z etnografią. Wakacyjne warsztaty upłyną pod znakiem podróży w czasie i przestrzeni. Co tydzień okręt MEK zawinie do innego portu, a będą to: Azja, Afryka i Europa oraz Małopolska.

lato-w-miescie-etno

Co tydzień będzie można poznać kulturę i obyczaje ludzi zamieszkujących inny obszar świata. Każda wyprawa to okazja, by nauczyć się czegoś nowego: wykonać figury do teatru cieni, hafty krakowskie i góralskie, namalować obraz na szkle, czy odbyć tajemniczą wyprawę w wakacje z duchami. Zajęcia są przeznaczone dla uczestników indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Dzieci poniżej 7 roku życia powinny przyjść  z opiekunami.

Program warsztatów:

1 – 3 lipca – Podróż do Azji: Teatr cieni.
W warsztatach dzieci poznają najstarsze kultury świata poprzez teatr – jedną z typowych dla nich dziedzin sztuki. Uczestnicy zajęć wykonają figury wzorowane na oryginalnych i przygotują przedstawienie.

6-10 lipca – Wyprawa na wieś: Zagroda, droga, młyn.
Tego dnia dzieci dowiedzą się jak rozplanowane były dawne wsie, gdzie położone były pola, pastwiska i domy i jak biegły drogi. Żeby się tego dowiedzieć, na podstawie mapy zbudowana zostanie wspólnie makieta wsi.

13-17 lipca – Jazda z igłą: Hafty białe, kolorowe i bardzo kolorowe.
Na warsztatach dzieci poznają polskie stroje ludowe i ich zdobnictwo. Odbędzie się nauka haftu koralikami i cekinami, wykonywanie drobne hafty krakowskie i góralskie parzenice. Zajęcia prowadzą członkinie Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego.

20 -24 lipca – Szklany szlak: Malowanie na szkle.
Dowiedzieć się będzie można w jaki sposób powstawały obrazy na szkle. Na warsztatach dzieci poznają technikę malowania na szkle oraz wykonają obraz według własnego pomysłu.

27 – 31 lipca – Ekspedycja 1 – Drewno: Tajemnice drewna.

3 – 7 sierpnia – Podróż do Afryki: Malarstwo tingatinga
Dzieci spotkają się z mieszkańcami Afryki – ludźmi i zwierzętami. Będzie to wyprawa w malarską podróż do barwnego świata współczesnej Tanzanii.

10 -14 sierpnia – Wycieczka na połoniny: Kafle huculskie.

17 – 21 sierpnia – Ekspedycja 2 – Kamień: Zagadki kamienia.
Tego dnia poznać będzie można kamienne kapliczki, kamienie diabelskie czy kamienie młyńskie. Będzie to spojrzenie na kamień w nowy sposób i próba odkrycia jego tajemnic.

24 – 28 sierpnia – Tajemnicza wyprawa: Wakacje z duchami.
Południce, rusałki, zmory i inne istoty zamieszkujące świat ludowych wyobrażeń ukażą się wyobraźni dzieci, które poznają je bliżej dzięki legendom i opowieściom zaczerpniętym z polskiego folkloru.

Od 1 lipca 2009 roku
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
Kraków

Dodaj komentarz