• 2009-06-16

Książka Kino niezależne w Polsce 1989 – 2009

Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała sie kiążka Kino niezależne w Polsce 1989-2009. Kiążka jest podsumowaniem dwóch dekad rozwoju tego zjawiska i próba stworzenia jego historii mówionej. Z rozmów z czołowymi twórcami offowymi powstała książka o entuzjazmie, działaniu zespołowym i realizowaniu projektów niesformatowanych na potrzeby rynku.

"Kino niezależne w Polsce 1989 - 2009", autor: Piotr Marecki

"Kino niezależne w Polsce 1989 - 2009", autor: Piotr Marecki

O swojej filmowej aktywności - oddolnej, spontanicznej i niekomercyjnej - opowiadają: Cezary Ciszewski, Paweł Czarzasty, Abelard Giza, Hubert Gotkowski, Oskar Kaszyński, Wojciech Koronkiewicz, Bodo Kox, Piotr Krzywiec, Kobas Laksa, Grzegorz Lipiec, Łyżka czyli Chilli, Dominik Matwiejczyk, Piotr Matwiejczyk, Mathias Mezler, Dariusz Nojman, Joanna Pawluśkiewicz, Marzena Popławska, Mariusz Pujszo, Sławomir Shuty i Zespół Filmowy Skurcz.

Według autora – Piotra Mareckiego – to właśnie oni stworzyli najbardziej wyraziste i radykalne projekty audiowizualne po 1989 roku. Z zebranych w Kinie niezależnym wywiadów wyłania się spójny obraz tego ważnego, choć często niedocenianego nurtu we współczesnej polskiej kulturze.

Piotr Marecki urodził się 1976 roku. Jest redaktorem Krytyki Politycznej, wydawcą, kulturoznawcą i Adiunktem w Katedrze Kultury Współczesnej Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest również wykładowcą Krakowskiej Szkoły Wyższej. Był współtwórcą i redaktorem naczelnym magazynu Ha!art. Jest współautorem głośnej antologii młodej literatury polskiej Tekstylia, redaktorem słownika młodej polskiej kultury Tekstylia bis, redaktorem książek o literaturze Internetu oraz czasopismach kulturalnych. Piotr Marecki jest współautorem wywiadu rzeki z Andrzejem Żuławskim oraz współtwórcą i dyrektorem Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej.

Dodaj komentarz