• 2009-06-13

Maraton Sztuki do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

20 czerwca 2009 roku od godz. 14.00 w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbędzie się Maraton Sztuki. Podczas maratonu będzie można zobaczyć prace takich artystów jak: Jadwiga Janu, Jacek Jagielsk, Jarosław Perszko, Andrzej Kwietniewski, Andrzej Świetlik, Ryszard Grzyb, Stach Brach.

shibui-dscn2085

Jarosław Perszko, "Shibui"

Jadwiga Janus jest absolwentką ASP w Krakowie, dyplom uzyskała na Wydziale Rzeźby w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Mieszka i tworzy w Łodzi. Obecna wystawa, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie będzie retrospektywą. To wybór samej autorki, która chce ograniczyć się tylko do prac z ostatniego okresu. Wiąże się to z odkryciem nowej substancji dla rzeźby, a właściwie z częściowym odzyskaniem do tych potrzeb starej workowej tkaniny w połączeniu ze struganymi patykami. Patrząc na te nowe przedmioty nie sposób przeoczytć cech charakterystycznych dla wcześniejszych etapów twórczości. Prace te wydają się bardzo kobiece ze względu na technologię wykonania, w której jest miejsce na czynności takie jak pranie i szycie, a dopiero potem formowanie poprzez wypełnianie wnętrza i dopasowywanie.
Kurator; Mariusz Knorowski
Muzeum Rzeźby Współczesnej

jadwiga-janus-17-d

Jadwiga Janus

Jacek Jagielski studiował w latach 1979 – 1984 w PWSSP w Poznaniu. Obecnie jest profesorem na macierzystej uczelni. W jego twórczości dominuje tendencja konceptualna. Od lat wykonuje obiekty z prostych materiałów takich jak: deski, pióra, papier, przedmioty gotowe. Swoje obiekty i instalacje przygotowuje specjalnie do określonych wnętrz, uwzględniając ich aspekt architektoniczny. Jest uczestnikiem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych.
Kurator: Anna Podsiadły
Galeria Oranżeria

Jarosław Perszko. Shibui. Występujące często w życiu Japończyków słowo shibui jest przymiotnikiem, którego odpowiednik trudno znaleźć w innych językach. Jednym ze znaczeń jest wdzięk wywołujący spokój, powstrzymujący się od wszelkiego przepychu, to elegancja w wyniku powstrzymywania sie od czegoś. Shibui jest pojęciem estetycznym, specyficznym minimalizmem, często obecnym w życiu Japończyków. W twórczości Jarosława Perszki można odnaleźć elementy duchowości japońskiej, artysta słynie ze szlachetnej oszczędności, tworzy prace nasycone matefizyką i tajemnicą. Akt twórczy, którego zapisem jest materialna forma rzeźby, wynika z jego filozofii.
Kurator: Jarosław Pajek
Galeria Kaplica

krowa-trojanska-sztuki

Andrzej Kwietniewski, Andrzej Świetlik, Ryszard Grzyb+artyści, "Krowa Trojańska Sztuki"

Andrzej Kwietniewski, Andrzej Świetlik, Ryszard Grzyb+artyści. Krowa Trojańska Sztuki. Krowa Trojańska Sztuki to wykonany ze stalowej blachy koń, wewnątrz zamknięte zostały różne przedmioty- życzenia, wskazane przez współpracujących artystów. Drugą częścią pracy jest wciągarka, która podnosi Krowę Trojańską, jednak za każdym razem tuż przed osiągnięciem pionu, rzeźba przewraca się na podstawę, a zamknięte w niej życzenia grzechoczą Ideą projektu jest przedstawienie sztuki jako konia trojańskiego cywilizacji, którego bez trudu można przewrócić, ale potem bardzo trudno z powrotem postawic na nogi.
Navi: Leszek Golec. Pokaz przed pracowniami rzeźbiarskimi

Stach Brach. Lustracja Konia Trojańskiego. Pokaz przed pracowniami rzeźbiarskimi. Rzeźbiarska praca doktorska. Performance z wykorzystaniem ognia i ceramiki.

Dodaj komentarz