Vogue na wystawie w Gdańsku

18 czerwca o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy Vogue. Potrwa ona do 19 lipca 2009 roku. W wystawie wezmą udział artyści: Arkadius, Grupa Bergamot (Raman Tratsiuk i Volha Maslovskaya), Anna Nawrot, Tomek Kawszyn, Tomek Kitliński, Leszek Knaflewski, Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek, Oiko Petersen, Karol Radziszewski oraz Piotr Żyliński.

"VOGUE", fot. Z.Krajewska&B.Wieczorek

"VOGUE", fot. Z. Krajewska&B. Wieczorek

Wystawa sztuki współczesnej pt. Vogue poświęcona jest modzie męskiej jako tematyce w polskiej sztuce współczesnej. Ekspozycja koncentruje się na tym, jak moda i strój tworzą zmienną tożsamość wizualną i seksualną mężczyzn. Wciąż nie ma polskiej edycji magazynu Vogue, proponowany jest zatem przedsmak luksusu i zmysłowości w postaci sztuki, przewrotnie chodzi jednak o dekadencję i przepych męskości.

Obok fascynacji modą męską drugim tropem wystawy jest estetyzacja i fetyszyzacja męskości, która dokonuje się poprzez ubiory i akcesoria. Vogue jako czasopismo zawsze inwestowało w idealizacje i erotyzacje ciała kobiecego, a potem i męskiego. Podobne podejście reprezentują dzieła sztuki zaprezentowane w CSW Łaźnia. Jest to lekcja stylu i gry z męskością, skupiona na poszukiwaniu męskiej atrakcyjności i seksualności oraz jej wizualnych fikcji tworzonych przez reklamy i czasopisma mody.

Zaproszeni twórcy podejmują temat męskości wyrażanej poprzez system mody, posługując się jego atrakcyjnym komercyjnym obrazowaniem i zmysłowością. Jednocześnie podkreślone zostaje, jak w modzie męskiej odzwierciedlają się kwestie polityczne, ekonomiczne i ideowe naszej epoki, jej konflikty i rozkosze, które zostaną ubrane w ekscytujące stroje/fetysze skrojone przez artystów.

"Vogue" Karol Radziszewski, fot. Alessandro Di Giampietro

"Vogue" Karol Radziszewski, fot. Alessandro Di Giampietro

Wystawa o męskiej modzie to także show na temat męskiego ciała, gdyż to właśnie strój i jego zmieniające się formy kształtują ciało, jego atrakcyjność, normy płciowe i ekspresję seksualną. Pomimo tego, że prezentowane dzieła prawie zupełnie pozbawione są nagości, wiele wyobrażeń emanuje zmysłowością i męskim seksem. Dzięki temu widać wyraźnie, jak erotyzm jest kwestią kulturowego kształtowania cielesności i płci, oraz jak daleko znajduje się poza biologią. Jak jest ubrany, a nie nagi.

Męskość jako kreacja i autokreacja estetyczna i seksualna wyłania się z dzieł artystów, które są równocześnie symptomem momentu w polskiej kulturze, gdy męskość została tak zdominowana i określona przez modę i jej gry, jak niegdyś kobiecość. Jest to znak czasów liberalizacji, emancypacji i docierającej w końcu tutaj rewolucji seksualnej. Młodość wielu modeli to symbol młodości nowych demokratycznych wzorców męskości w Polsce/ Paweł Leszkowicz

Wernisaż: 18 czerwca o godzinie 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk

Dodaj komentarz