• 2009-06-06

Nagrody 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego rozdane

4 czerwca 2009 roku zakończył się 49. Krakowski Festiwal Filmowy. Wśród laureatów znaleźli się Bartek Konopka, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Nati Baratz i Tomasz Wolski. Galę wręczenia nagród poprowadził Maciej Stuhr, a na scenie wzniesiono toast z okazji 20 rocznicy pierwszych wolnych wyborów.

Gala 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, fot. Tomasz Korczański

Gala 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, fot. Tomasz Korczański

W konkursie pełnometrażowych dokumentów Grand Prix – nagrodę Złoty Róg – otrzymał film Wybraniec (Unmistaken Child) w reżyserii Nati Baratza z Izraela. Srebrny Róg za szczególne walory artystyczne, przypadł filmowi Sergei uzdrowiciel (Sergei the Healer) w reżyserii Petteri Saario i Juha Taskinena zFinlandii. Jury przyznało również wyróżnienie filmowi Ciotki (Rough Aunties) w reżyserii Kim Longinotto z Wielkiej Brytanii.

W konkursie międzynarodowym Grand Prix, nagrodę Złotego Smoka – otrzymał film Pizza w Auschwitz (Pizza in Auschwitz) w reżyserii Moshe Zimermana z Izraela. Ponadto jury przyznało trzy Srebrne Smoki: nagrodę dla najlepszego reżysera filmu animowanego dla grupy BIF, którą tworzą Fabrice le Nezet, Francois Roisin oraz Jules Janaud z Francji za film Dziesięć (Dix) , nagrodę dla najlepszego reżysera filmu fabularnego dla Richarda Penfolda i Samuela Hearna (Wielka Brytania) za film Muszę odejść (Leaving) oraz nagrodę dla najlepszego reżysera filmu dokumentalnego – Marcela Łozińskiego za film Poste Restante.

W konkursie polskim Grand Prix, nagrodę Złotego Lajkonika – otrzymał film Królik po berlińsku w reżyserii Bartka Konopki. Srebrne Lajkoniki przypadły filmom: Chemia w reżyserii Pawła Łozińskiego – dla najlepszego reżysera filmu dokumentalnego, Laska w reżyserii Michała Sochy – dla najlepszego reżysera filmu animowanego oraz Echo w reżyserii Magnusa von Horna – dla najlepszego reżysera filmu fabularnego. Nagrodę Publiczności, na którą widzowie oddawali głosy przez cały czas trwania festiwalu, otrzymał film Szczęściarze w reżyserii Tomasza Wolskiego. To już drugi raz, kiedy krakowski reżyser podbija serca widzów, bowiem w zeszłym roku triumfowała jego Złota rybka.

"Królik po berlińsku", reż. Bartek Konopka, Polska/ Niemcy 2009

"Królik po berlińsku", reż. Bartek Konopka, Polska/ Niemcy 2009

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego montażysty filmu dokumentalnego została przyznana zmarłej w ubiegłym roku Katarzynie Maciejko-Kowalczyk, która zmontowała aż trzy konkursowe filmy.

W krakowskich kinach Kijów. Centrum, Kinie Pod Baranami i Kinie Mikro pokazane zostało ponad 270 filmów. Publiczność miała okazję skorzystania z okazji do spotkań z filmowcami, a publiczność internetowa w ciągu tygodnia festiwalowego mogła oglądać filmy w serwisie Cineman.pl. który jest tegorocznym partnerem Festiwalu. Największym powodzeniem cieszył się film Największa chińska restauracja na świecie opowiadający o lokalu, który mieści 5000 krzeseł i jak w soczewce skupia obraz największego społeczeństwa na świecie. Drugim bardzo popularnym tytułem był Bilal - historia niesfornego hinduskiego chłopca wychowywanego przez niewidomych rodziców. Oba filmy pokazywane były w Krakowie w konkursie pełnometrażowych dokumentów.

Rozdanie nagród zakończył Toast na 20-lecie – zgromadzeni na scenie kina Kijów. Centrum laureaci i jurorzy wraz z organizatorami Festiwalu wznieśli toast z okazji dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce.

Dodaj komentarz