• 2009-06-03

Korespondenci wojenni w Instytucie Cervantesa

4 czerwca 2009 roku o godzinie 18.20 w siedzibie Instytutu Cervantesa w Warszawie odbędzie się debata Terytorium w stanie wojny: Rola korespondentów wojennych w XXI wieku. Będzie to spotkanie z dwoma korespondentami wojennymi, którzy doskonale znają specyfikę pracy na tak konfliktowych terenach jak Irak czy Kosowo. Poprzez ich spojrzenie i doświadczenie przeanalizowana zostanie ewolucja postaci korespondenta od czasów hiszpańskiej wojny domowej oraz rolę korespondentów wojennych w XXI w.

Debata odbędzie się z udziałem zagranicznych korespondentów z Polski i Hiszpanii: Fernando Prieto Arellano z Hiszpańskiej Agencji Prasowej EFE oraz Wojciechem Jagielskim z Gazety Wyborczej. Moderatorem będzie Nacho Temino z Hiszpańska Agencja Prasowa EFE. Dyskusja tłumaczona będzie symultanicznie. Debata została zorganizowana jako element wystawy: Korespondenci zagraniczni z hiszpańskiej wojny domowej (1936 – 1939), którą można oglądać w siedzibie Instytutu od 14 maja do 21 czerwca 2009 roku.

Fernando Prieto Arellano jest szefem redakcji zagranicznej Hiszpańskiej Agencji Prasowej (EFE). Jest też wybitnym ekspertem, specjalistą i znawcą zagadnień wojny domowej w Hiszpanii. Jego praca doktorska nosi tytuł: Prasa i grupy nacisku radykalnej prawicy podczas II Republiki w Madrycie (1931 – 1936). Posiada tytuł doktora dziennikarstwa na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Prowadzi dla studentów specjalistyczny kurs na temat konfliktów zbrojnych, a także jest wykładowcą na podyplomowych studiach dziennikarskich na tym samym Uniwersytecie. Na wydziale Nauk Humanistycznych, Komunikacji i Dokumentacji Uniwersytetu Carlosa III w Madrycie wykłada dziennikarstwo międzynarodowe.

Arellano zajmuje się także problemami Afryki oraz krajów Bliskiego Wschodu. W latach 1996 i 1999 pracował w oddziale hiszpańskiej agencji prasowej EFE w Londynie. Jako specjalny wysłannik agencji EFE zdawał relacje z miejsc i wydarzeń takich jak podpisanie porozumienia pokojowego 10 kwietnia 1998 roku w Irlandii Północnej, kryzys wywołany interwencją zbrojną wojsk NATO w obronie Albańczyków prześladowanych przez armię serbską w Macedonii, wojna w Afganistanie czy druga Intifada i operacja ewakuacji strefy Gazy w Izraelu i terytorium Północnej Palestyny.

4 czerwca 2009 roku 18.20
Instytu Cervantesa
ul. Nowogrodzka 22, Warszawa

Dodaj komentarz