• 2009-05-30

Olaf Eliasson w Starym Browarze

Do 30 sierpnia 2009 roku w Starym Browarze w Poznaniu oglądać można wystawę Olafura Eliassona The truth of non – digital colours. Kuratorem wystawy jest prof. Krystyna Wilkoszewska. Jest to trzecia odsłona kolekcji Grażyny Kulczyk.

zaproszene_eliason_net

Od początku swojej twórczości Olafur Eliasson koncentruje się na problemie percepcji, zwłaszcza percepcji koloru. Artysta szczególnie interesują zależności zachodzące pomiędzy światem i kolorem. Jednym z fundamentów jego sztuki jest pragnienie uświadomienia widzowi jego własnej roli w doznawaniu otaczającej rzeczywistości, a przede wszystkim tego, że percepcja nie jest doświadczeniem obiektywnym. Korzystając z teorii optyki Eliasson odkrywa przed widzem mechanizmy percepcji.

Prace, które zostaną pokazane na wystawie to jedna z najnowszych instalacji Eliassona Abstract Afterimage Star oraz dwie serie fotograficzne The colour circles series i I can only see things when I move, wykonane w technice fotograwiury. Stanowią one nie tylko przykład tego, w jak niezwykły sposób widz zachęcany jest przez artystę do współkreowania znaczeń, ale są także wizualnym wyzwaniem dla każdego odbiorcy sztuki Olafura Eliassona. Wystawie towarzyszyć będzie katalog, w którym znajdą się teksty profesor Krystyny Wilkoszewskiej oraz Frances Morris – szefowej kolekcji sztuki międzynarodowej Tate Modern w Londynie. Częścią projektu będzie także zaaranżowana przestrzeń czytelni, gdzie widzowie będą mieli okazję zapoznać się z najlepszymi publikacjami poświęconymi twórczości Olafura Eliassona, pośród których szczególne miejsce zajmuje Studio Olafur Eliasson. An Encyclopedia wydawnictwa Taschen. Wystawa odbędzie się pod Honorowym Patronatem Ambasady Danii.

Do 30 sierpnia 2009 roku
Stary Browar
Poznań

Dodaj komentarz