• 2009-05-30

Lalka w Teatrze Polskim we Wrocławiu

3 i 4 czerwca 2009 roku o godzinie 19.00 na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu będzie można zobaczyć przedstawienie oparte na motywach powieści Bolesława Prusa Lalka. Reżyserem jest Wiktor Rubin, znany z Terrordromu Breslau wg Tima Staffela i Cząstek elementarnych wg Michela Houellebecqa.

"Lalka", reż. Wiktor Rubin

"Lalka", reż. Wiktor Rubin

Lalka to przedstawienie o rozkładzie dotychczasowego porządku świata. Rubin – jak Prus w swej powieści – przyłapuje niegotową rzeczywistość. Między resztkami poprzedniej epoki, gorączkowym kapitalizmem, radykalnym katolicyzmem i reliktem pretensji ziemiańskich. Opowieść o szoku związanym z brakiem jasnego systemu wartości, o nieostrości kryteriów, o rodzącej się nowej tożsamości Polaków. Kinga Preis jako Izabella Łęcka oraz Bartosz Porczyk jako Wokulski w ponadczasowej historii miłosnej.

Przedstawienie będzie drugim w historii teatralnego Wrocławia, pierwsze pokazano już ponad trzydzieści lat temu, w roku 1973. Powieść Prusa jak mało który tekst nadaje się do skomentowania przemian, jakie odbywają się w Polsce od roku 1989. W losie Wokulskiego – romantyka budującego w drugiej połowie XIX wieku podstawy gospodarki kapitalistycznej na ziemiach polskich – można dostrzec zapowiedź dziejów wielu Polaków skutecznie przestawiających gospodarkę centralnie sterowaną na gospodarkę wolnorynkową. Lalka to także opowieść o zmianach kulturowych dziejących się pod koniec XIX wieku – zmierzch paradygmatu kultury ziemiańskiej i rozkwit paradygmatu kultury kapitalistycznej. Trudno w tym kontekście nie dostrzec podobieństw między światem opisanym przez Prusa a rzeczywistością Polski po roku 1989. A to tylko dwa główne tropy interpretacyjne, które na pewno wpłyną na zainteresowanie spektaklem zarówno przez wrocławian, jak i szerzej – przez polską publiczność. Dodać jeszcze można niezwykle atrakcyjny wątek miłosny – Wokulski dorabiający się, aby zasłużyć na miłość Izabelli Łęckiej, spopularyzowany przez powieść i film Wielki Gatsby.

"Lalka", reż. Wiktor Rubin

"Lalka", reż. Wiktor Rubin

Utwór sceniczny: Jolanta Janiczak, Wiktor Rubin, reżyseria: Wiktor Rubin,
dramaturgia: Jolanta Janiczak, Piotr Rudzki, scenografia i reżyseria światła: Mirek Kaczmarek,
kostiumy: Mirek Kaczmarek, Małgorzata Matera, muzyka: Piotr Bukowski,
ruch sceniczny: Maćko Prusak.

Występują: Krzesisława Dubielówna, Dominika Figurska, Kinga Preis, Halina Rasiakówna, Katarzyna Strączek, Michał Chorosiński, Adam Cywka, Marian Czerski, Mariusz Kiljan, Rafał Kronenberger, Michał Mrozek, Bartosz Porczyk, Andrzej Wilk, Wojciech Ziemiański

Premiera: 20 grudnia 2008 r.

Dodaj komentarz