• 2009-05-30

Jadwiga Maziarska w CSW Zamek Ujazdowski

22 czerwca 2009 roku o godzinie 18.00 w  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Jadwigi Maziarskiej. Wystawa monograficzna Jadwigi Maziarskiej (1913-2003), której niezwykle różnorodna malarsko-rzeźbiarska i strukturalna twórczość, łącząca doświadczenia przedwojennej Grupy Krakowskiej i świadomość widzenia bliską Strzemińskiemu, stanowi bezprecedensowy fenomen i domaga się przewartościowań.

maziarska-3

Praca Jadwigi Maziarskiej

Maziarska – wybitna prekursorka i przedstawicielka malarstwa materii w Polsce i na świecie – eksponowała materię malarską samą w sobie, również w formie kolażowej inkorporacji gotowych materiałów oraz materiałów niemalarskich w obręb płaszczyzny płótna, takich jak: wosk, tynk, żwir, drewno, worek. Wycinki, reprodukcje z czasopism, podręczników i albumów zbierane przez artystkę służyły jako projekty do obrazów i form przestrzennych od lat 40. do 90. stanowiąc swoisty atlas świata widzialnego i niewidzialnego. Struktura wystawy odwołuje się do idei atlasu i kolekcjonowania oraz kondycji artysty nowoczesnego jako naukowca, bricoleura i inżyniera. Jest próbą rekonstrukcji muzeum wyobraźni i fotograficznego zapośredniczenia w twórczości artystki.

Praca Jadwigi Maziarskiej

Praca Jadwigi Maziarskiej

Jadwiga Maziarska studiowała na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie i na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie (równocześnie z Erną Rosenstein i Tadeuszem Kantorem). W 1957 została członkiem-założycielem II Grupy Krakowskiej. Współpracowała w Galerie Stadler i Galerie Louise Leiris w Paryżu. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Poza malarstwem tworzyła kolaże, reliefy, aplikacje, formy przestrzenne i rzeźby. W 2001 otrzymała Nagrodę im. Jana Cybisa.

Wystawie towarzyszy interwencja dwóch wybitnych artystów współczesnych – Zofii Kulik i Józefa Robakowskiego (którzy przygotowali na nią specjalne prace – komentarze do twórczości Maziarskiej) oraz obszerny katalog z tekstami Andrzeja Turowskiego, Agaty Bielik-Robson, Anny Markowskiej i Doroty Jareckiej.

Wystawa czynna do 9 sierpnia 2009 roku
Kurator: Barbara Piwowarska
Aranżacja wystawy: Józef Robakowski
Galeria 2

Dodaj komentarz