• 2009-05-29

Phil Manzanera, Leszek Możdżer, Charles Hayward i Yaron Stavi w Fabryce Trzciny

6 czerwca 2009 roku o godzinie 20.00 w Fabryce Trzciny w Warszawie odbędzie się koncert Phila Manzanery, któremu towarzyszyć będą Leszek Możdżer, Charles Hayward i Yaron Stavi. Muzycy współpracowali przy nagrywaniu płyty Firebird VII, firmowanej nazwiskiem Manzanery. Inspiracją dla tego przedsięwzięcia stała się sztandarowa gitara Manzanery – czerwono-biały Gibson Firebird V11, którego muzyk używa od 35 lat.

Leszek Możdżer,

Leszek Możdżer, Phil Manzanera, Yaron Stavi, Charles Hayward

Phil Manzanera to jeden z najbardziej znanych brytyjskich muzyków i producentów fonograficznych; sławę zyskał na początku lat 70. jako gitarzysta Roxy Music. Jego twórczość wymyka się prostemu zaszufladkowaniu – gitarzysta preferuje nieustanne poszukiwania muzyczne i eksperymentuje z rozmaitymi dźwiękami i stylami. Na swoich solowych płytach Vozero (1999) i 6PM (2004) wystąpił w roli wokalisty. Współpracował z wieloma artystami, jak Brian Eno, Tim Finn, Robert Wyatt i David Gilmour.

Leszek Możdżer w 1996 roku uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianistą światowej klasy, oryginalnym twórcą posiadającym własny język muzyczny. Nagrywał płyty z Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem czy Anną Marią Jopek. Współpracował ze Zbigniewem Preisnerem oraz Janem Kaczmarkiem. Od roku 2004 Leszek Możdżer wraz z Larsem Danielssonem oraz Zoharem Fresco występują jako Możdżer Danielsson Fresco Trio.

Yaron Stavi studiował grę na gitarze klasycznej, później elektrycznej, by ostatecznie przerzucić się na gitarę basową i kontrabas. Występował na koncertach i festiwalach w Europie i Izraelu. W wieku 21 lat opuścił Izrael i zamieszkał w Berlinie. Grywał m. in. z Peterem Kingiem, Julianem Segelem, Johnem Ethridgem, Peterem Oxley’em, Estelle Kokot, Genem Calderazzo, Stephenem Keoghem. Od czasu spotkania na festiwalu w Szwajcarii w 1997 roku Yaron grywa też z Nigelem Kennedym.

Charles Hayward jest angielskim perkusistą i członkiem-założycielem eksperymentalnej grupy rockowej This Heat. Grał z Malem Deanem w jego grupie Amazing Band, Radar Favourites, Dolphin Logic, a także koncertował i nagrywał z Philem Manzanerą w projekcie Quiet Sun. W 1987 roku zajął się działalnością solową. Tworzy także muzykę do spektakli, muzykę dla cyrku oraz organizuje m. in. improwizacje muzyczne Continuity w ramach festiwalu Camberwell Arts.

Fabryka Trzciny
Warszawa, ul. Otwocka 14

Dodaj komentarz