• 2009-05-29

Koncert orkiestry kameralnej teatru La Scala w Mediolanie

2 czerwca 2009 roku o godzinie 20.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert orkiestry kameralnej teatru La Scala w Mediolanie. Niezwykle może się wydawać zestawienie dwóch utworów powstałych w odstępie dwóch i pól wieku, w zupełnie odmiennych stylach i wywodzących się z tak różnych tradycji kulturowych, że można wręcz mówić o dwóch różnych światach.

Orkiestra Kameralna z La Scali

Orkiestra Kameralna z La Scali

Nawet klimaty opisane w Czterech porach roku Vivaldiego i w utworze o tym samym tytule autorstwa Astora Piazzolli charakteryzują odlegle od siebie kontynenty: lato Argentyńczyka Piazzolli i zima wenecjanina Vivaldiego i na odwrót. A jednak, właśnie w tej odmienności odnaleźć można urok podobieństw przez odwołanie się do kontrastu: cykl następowania po sobie pór roku na obu półkulach łączy światy, epoki i wrażliwości różne lecz zasadniczo o tym samym rodowodzie.

Sekwencja ośmiu Pór roku doskonale ilustruje podobieństwa i różnice utworów. W każdym z nich Piazzolla cytuje wiernie niektóre fragmenty melodyczne lub rytmiczne z analogicznej pory roku Vivaldiego, przekształca je aż do całkowitej transformacji, która sprawia, ze staja się nierozpoznawalne, często traktując je jako kontrapunkt do kompozycji skrzypcowej.

Vivaldi inspirował się naturą i zmianami zachodzącymi w niej podczas następowania po sobie kolejnych pór roku, natomiast Piazzolla wydaje sie opisywać różnorodność i bogactwo emocji.

Francesco Manara – Skrzypce solo

Antonio Vivaldi (1678-1741) – Le Quattro Stagioni
Astor Piazzolla (1921-1992) – Las Cuatro Estaciones Porteñas

Antonio Vivaldi – Concerto n.1 in Mi maggiore La Primavera
Astor Piazzolla – Verano porteño
Antonio Vivaldi – Concerto n.2 in Sol maggiore L’Estate
Astor Piazzolla – Otoño porteño
Antonio Vivaldi – Concerto n.3 in Fa Maggiore L’Autunno
Astor Piazzolla – Invierno porteño
Antonio Vivaldi – Concerto n.4 in Fa minore L’Inverno
Astor Piazzolla – Primavera porteña

Filharmonia Krakowska
ul. Zwierzyniecka 1, 31-103 Kraków

Dodaj komentarz