• 2009-05-29

III Piknik Historyczny w Warszawie

6 czerwca 2009 roku od godziny 11.00 do 21.00 w parku im. Rydza – Śmigłego w Warszawie odbędzie się III Piknik Historyczny. Będą to wirtualne przenosiny w lata 80. i 90. gdy odradzała się wolna Polska oraz próba przedstawienia najnowsza historia Polski w formie dla dzieci i dorosłych. Zobaczyć będzie można zabytkowe samochody oraz papamobile, a także posłuchać koncertu Michała Urbaniaka z orkiestrą. Piknik  przygotowany został przez Muzeum Historii Polski w 20. rocznicę czerwcowych wyborów do Sejmu i Senatu.

iii_piknik_historyczny_2
Program pikniku:
Od godziny 11.00 do 19.00 odbędzie się przestrzenna gra edukacyjna 79-89 droga do Senatu, podczas której nabyć będzie można wiedzę na temat historii ostatnich 30 lat Polski komunistycznej i tej odrodzonej. Jej uczestnicy będą musieli rozwiązać zadania przy 9 stanowiskach. Gra skończy się głosowaniem w Senacie (w sali posiedzeń Senatu, przy użyciu senackiego systemu głosowań).

W trakcie pikniku odwiedzić będzie można Multimedialny namiot Muzeum Historii Polski, w którym zaprezentowane zostaną nowoczesne techniki wystawiennicze na miarę XXI wieku. W  namiocie o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych będzie można poznać nowoczesne metody wystawiennicze. Goście będą mogli obejrzeć wizualizację Pawilonu Polskiego z Wystawy Paryskiej z 1925 roku, tzw. Stół sztabowy, czy też wykonać wirtualny lot nad dawnym lotniskiem mokotowskim. Można będzie również zobaczyć muzealia zamknięte w świecie 3D. Muzealia stanowią modele 3D elementów zbroi husarskiej które wyświetlą się po podstawieniu pod komputerowy czytnik specjalnego znacznika otrzymywanego przy wejściu.

Na pikniku wejść będzie można do Namiotu Senatu, w którym będzie możliwość wybrania najważniejszych dla ustroju Polski wydarzeń z lat 1989 – 2009. Podczas imprezy odbędzie się także Festiwal instytucji historyczno-kulturalnych (Festiwal Muzealny). Będzie to oferta edukacyjna i prezentacje najciekawszych muzeów z całej Polski oraz okazja, aby odwiedzić ponad 40 placówek w 1 dzień. Odbędzie się także pokaz zabytkowych samochodów z epoki – m.in. papamobile star papieża Jana Pawła II czy Peugot 604 (pancerne auto gen W. Jaruzelskiego).

Od godziny 18.00 do 19.30 odbędzie się występ Michała Urbaniaka w asyście wybitnych muzyków amerykańskich (m.in. Troy Miller)) i orkiestry Akademii Muzycznej z Krakowa. Będzie on zwieńczeniem III Pikniku Historycznego. Tuż przed koncertem zabierze głos marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz.

6 czerwca 2009 roku od godz. 11.00 do 21.00
Park im. Rydza-Śmigłego
Warszawa

Dodaj komentarz