• 2009-05-29

Festiwal Kultur: Stacja Wibracja w Zgorzelcu

29 maja 2009 roku o godzinie 20.00 w Amfiteatrze w Zgorzelcu odbędzie się Festiwal Kultur: Stacja Wibracja. W ramach imprezy posłuchać będzie można takich wykonawców, jak Soothsayers, United Flavour, Village Kollektiv i Jabbadub.

stacja-wibracja-plakat-29-05-2009

Współczesny świat to świat kurczących się odległości i globalnej komunikacji. Cywilizacyjne zmiany widoczne są również w kulturze. Hasłem na dziś jest globalny tygiel kulturalny – wszystko miesza się ze wszystkim, a artyści z różnych stron świata miksują języki, style, dzielą się swoimi doświadczeniami i tworzą nową, wielobarwną jakość.
Koncert Stacja Wibracja jest próbą muzycznego ukazania tych zmian.

Soothsayers (UK, RPA, Bangladesz, Togo, Jamajka) to znany kolektyw afro beat/urban jazz/funk/dub z londyńskiego Brixton. Obecnie promują swój najnowszy album One More Reason, gdzie wokalnie udzielają się tacy muzycy reggae jak Johny Clarke, Linval Thompson czy Michael Prophet. Grupa grała na wielu europejskich festiwalach m. in. Glastonbury, Rototom czy The North Sea Jazz Festival.

United Flavour (Czechy, Hiszpania, Wybrzeże Kości Słoniowej) powstał w 2004 roku z inicjatywy hiszpańskiej wokalistki Carmen i pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej basisty Djei. W muzyce tworzonej przez United Flavour usłyszeć można m. in. reggae, latino, soul, hip hop, r’n'b i dancehall. Podczas koncertów zespół pokazuje, że ludzie różnych narodowości, religii i wierzeń mogą współpracować ze sobą bez żadnych problemów czy konfliktów. Teksty United Flavour odzwierciedlają tę samą ideę.

Village Kollektiv (Polska, Bułgaria) został założony w 2002 roku przez muzyków takich grup jak: Kapela ze Wsi Warszawa, Masala, Swoją Drogą. Ich debiutancka płyta, Motion Rootz Experimental 2006, nominowana była do dwóch nagród – Fryderyka i Folkowego Fonogramu Roku. Muzycy wykorzystują zarówno oryginalne ludowe melodie jak i inspirowane nimi swoje własne tematy muzyczne. Brzmienia breakbeat, electro, dub, drum’n'bass mieszają się tu z polskimi i bułgarskimi wątkami oraz gardłowymi dźwiękami północy.

Jabbadub (Polska) to mocno elektryczny zgorzelecki projekt muzyczny powstały w 2006 roku. Ich stylistyka to wiele gatunków: od ciężkich steppersów, onedropów i 2-stepów po dub’n'jungle-owe klimaty oraz dubstep. Podczas ich koncertów usłyszeć można zarówno ich własne kompozycje, jak i remixy polskich i zagranicznych gwiazd sceny reggae/dub.

Rozpiska czasowa koncertu:
Jabbadub 20.00 – 20.30
United Flavour 20.40 – 22.10
Soothsayers 22.30 – 00.00
Village Kollektiv 00.20 – 02.00

Amfiteatr
Zgorzelec, ul. Parkowa 1

Dodaj komentarz