• 2009-05-29

50 lat dzielnicy La Défense w Muzeum Architektury we Wrocławiu

20 czerwca 2009 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa 50 lat dzielnicy La Défense. Wystawa prezentuje zdjęcia urbanistycznego zagospodarowania dzielnicy, jej interesującą architekturę z lat 1958 – 2008 oraz projekty przyszłościowe.

la-defense2-20-06-2009

"50 lat dzielnicy La Défense"

W 2008 roku La Défense, futurystyczna dzielnica, znajdująca się w podparyskim departamencie Haut-de-Seine, obchodziła swoje pięćdziesięciolecie. La Défense jest jednym z największych centrum biznesu w Europie. Spełnia ona także rolę ośrodka handlowego, wystawienniczego i rozrywkowego.

La Défense to również największe we Francji skupisko drapaczy chmur, które w większości stanowią niezwykle interesujące realizacje architektoniczne. Należą do nich: Wieża Total z roku 1985 architektów: Saubot, Jullien, Menkesa, Webba i Zefara; Wieża EDF z roku 2001 architektów Pei i Saubot czy najsławniejszy, jak dotąd, obiekt La Défense, czyli Wielki Łuk – La Grande Arche z roku 1989 architektów Sprekelsena et Andreu, stojący na linii będącej przedłużeniem Paryskiej Osi Historycznej, zaczynającej się od Luwru a kończącej się na Łuku Triumfalnym.

Dzielnica jest także rajem dla miłośników sztuki współczesnej. Z upływem czasu wzbogaciła się o rzeźby, które wpisały się w jej urbanistyczny pejzaż, m. in. Pająk (1976) Celdera, Kciuk (1994) Césara czy Podwójny totem (1976) Miró. Pośród dzieł światowych artystów obecne są również rzeźby Polaków: Mitoraja, Piotra Kowalskiego, Adamczewskiej czy Selingera.

Wystawa czynna będzie do 6 września.

Muzeum Architektury
Wrocław, ul. Bernardyńska 5

Dodaj komentarz