• 2009-05-28

Wystawa ceramiki Object Factory II w Nowym Jorku

Do 13 września 2009 roku w Museum of Arts and Design w Nowym Jorku można oglądać wystawę Object Factory II, The Art of Industrial Ceramics, poświęconą wzornictwu współczesnej ceramiki oraz przemysłowej działalności. Kuratorem wystawy jest polski artysta i projektant Marek Cecuła, który we współpracy z Dagmarą Kopałą zgromadził ponad 200 prac.

Edyta Cieloch, "Spanish Lace", 2008, fot. Sebastian Zimmer

Edyta Cieloch, "Spanish Lace", 2008, fot. Sebastian Zimmer

Object Factory II to nowatorska wystawa dokumentująca nowe kierunki rozwoju ceramiki oraz ukazująca renesans tego medium w dzisiejszej sztuce i designie. Zgromadzono na niej prace artystów pochodzących z 18 krajów, m. in. szwedzkiego artysty Kjella Rylandera, amerykańskiego projektanta Teda Muehlinga, designerki Helli Jongerius z Holandii oraz polskiej artystki i projektantki Edyty Cieloch, której praca Spanish Lace została wybrana do generalnej promocji tego artystycznego wydarzenia.

Wystawa prezentuje prace artystów, projektantów oraz przemysłu, które odzwierciedlają nowe trendy w sztuce ceramicznej XXI wieku. Ukazuje, jak artyści i projektanci współpracując z przemysłem tworzą nowe możliwości dla tego najbardziej tradycyjnego materiału. Ceramika od zarania dziejów jest pewnego rodzaju arbitrem w sprawach sztuki i technologii, pełni także rolę katalizatora dla ekonomicznego i kulturowego rozwoju.

Hella Jongerius, "Bowl with snail", 2004, fot. Porzellan Manufaktur Nymphenburg

Hella Jongerius, "Bowl with snail", 2004, fot. Porzellan Manufaktur Nymphenburg

Różnorodność i przekaz prac prezentowanych na wystawie jest dowodem radykalnych zmian w pojmowaniu medium ceramicznego, a także podkreśleniem ekspansji ceramiki we współczesnym świecie. Wystawa stworzona oryginalnie dla Gardiner Museum w Toronto w 2008 roku uzyskała duże uznanie i została zaprezentowana w nowojorskim Museum of Arts and Design jako rozszerzona druga edycja. 15 października 2009 część wystawy z dodatkiem nowych prac z Polski i Wschodniej Europy zostanie zaprezentowana na Łódź Design 2009 – trzeciej edycji międzynarodowego festiwalu designu.

Museum of Arts and Design
New York

Dodaj komentarz