Festiwal Freedom ’89 w Budapeszcie

4 czerwca 2009 roku o godzinie 17.00 w Klubie Gödör w Budapeszcie odbędzie się Festiwal Freedom ’89. Jest to festiwal wolnej sztuki, zorganizowany dla uczczenia rocznicy przemian 1989 roku. Kraje uczestniczące w festiwalu to Bułgaria, Czechy, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry.

Pierwsze wolne wybory w Polsce 4 czerwca 1989 roku były jednocześnie pierwszymi wolnymi wyborami w całym bloku socjalistycznym. Były one nie tylko zwiastunem istotnych przemian w polskim życiu politycznym, ale przyśpieszyły też proces demokratycznych przemian i przetarły szlak prowadzący do wolnych wyborów parlamentarnych we wszystkich krajach regionu.

Freedom ’89 nie jest festiwalem o charakterze politycznym, jest świętem wolnej kultury i sztuki. Poszczególne części programu nie będą refleksją na temat lat socjalizmu, ale przypomnieniem momentu, w którym udało się odzyskać wolność, swobodę wyrażania myśli i przekonań. Wszyscy artyści zaproszeni przez kraje biorące udział w festiwalu są ważnymi przedstawicielami współczesnego świata artystycznego.

Program festiwalu:

17.00: Dyskusja węgierskich artystów o wydarzeniach 1989 roku. Zaproszeni goście: reżyserka filmowa Ibolya Fekete, artysta plastyk, muzyk i performer István ef Zámbó oraz kompozytor Tibor Szemző. Rozmowę poprowadzi Balázs Lévai.
18.00: Malko Teatro: Without Frontiers (BG/H) – spektakl teatralny
19.00: Družina (SK) – koncert
20.00: Kormorany (PL) – koncert
21.00: Yellow Sisters (CZ) – koncert
22.00: Agostones (H) – koncert
23.15: Nightlosers (RO) – koncert
00.30: Mathias Schaffhäuser (D) – DJ mix 89′

Program festiwalu uzupełnią: projekcja wizualna polsko-węgierskiej formacji VJ EleKTro mOOn Vision z Krakowa, przedstawienia tańca współczesnego w wykonaniu węgierskiej grupy Artus oraz muzyczne improwizacje na wolnym powietrzu w wykonaniu zespołu Agostones.

Klub Gödör
Erzsébet tér
1051 Budapeszt

Dodaj komentarz