Największy mural w Warszawie

30 maja 2009 roku od godziny 16.00 w Warszawie trwać będzie Piknik z okazji odsłony muralu kamień i co. Malowanie muralu odbędzie się od 26 do 29 maja 2009 roku na ścianie kamienicy przy ul. Waliców 14 w Warszawie.

plakat_kamienica

Kamień i co jest hasłem dwuznacznym, grą słów noszącą w sobie zarówno wołanie o pamięć jak i pytanie o znaczenie historycznej zabudowy przedwojennej Warszawy, istniejącej wciąż jeszcze pomiędzy współczesnymi drapaczami chmur. Odnosi się również do znaczenia czasów, gdy Warszawa była z pieczołowitością odbudowywana po wojnie. Ściana na której powstanie mural jest ścianą zewnętrzną zrujnowanej kamienicy przy ulicy Waliców 14. Kamienicy, która zapewne niebawem zniknie z mapy Warszawy.

Kamienica przy ulicy Waliców 14 zbudowana została w XIX wieku. W czasie okupacji niemieckiej była częścią getta żydowskiego. Tuż obok znajduje się zachowany fragment muru getta. Mieszkali tutaj żydowski poeta piszący po polsku Władysław Szlengel – Kronikarz Tonący, który opisywał życie w getcie żydowskim oraz znany fotograf, dziennikarz i śpiewak operowy Menachem Kipnis, który zajmował się również zbieraniem i dokumentowaniem tradycyjnej muzyki żydowskiej.

Wykonawcy: Barbara Songin, Mirosław Szczypek, Piotr Jahołkowski oraz Grzegorz Nowiński.

Na pikniku zagrają: Janusz Prusinowski Trio, Czarne Motyle oraz Miniorkiestra Klezmerska. Zaproszeni muzycy będą akompaniować podczas pikniku 30 Maja. Muzyka będzie miała charakter kameralny i akustyczny, w nawiązaniu do dawnych podwórkowych kapel warszawskich. Na zakończenie wieczoru odbędzie się finalny koncert-jam session z udziałem wszystkich zaproszonych muzyków.

30 maja od godz. 16.00
ul. Waliców 14, Warszawa

Dodaj komentarz