• 2009-05-26

Umiłowania na scenie OFF de Bicz

31 maja 2009 roku o godzinie 20.00 na sopockiej scenie Off de Bicz odbędzie się spektakl Umiłowania na podstawie Sybilli Pära Lagerkvista. Umiłowania to, jak sam tytuł wskazuje, spektakl o miłości, a raczej o przedmiotach miłości. Za scenariusz oraz reżyserię odpowiada Ewa Ignaczak. Obasada: Sylwia Góra Weber. Jest to spektakl Teatru Stajnia Pegaza.

"Umiłowania", reż. Ewa Ignaczak

"Umiłowania", reż. Ewa Ignaczak

Sybilla, bohaterka powieści Lagerkvista, to wieszczka, oblubienica Boga, kobieta i matka. Kocha Boga, kocha mężczyznę i stara się kochać swojego syna. W każdym z przypadków darzy uczuciem raczej wyobrażenie postaci, niż postać samą. Bo jak człowiek może kochać Boga, albo zrozumieć miłość Boga doskonałego, który we wszystkim nas przekracza. Miłość Boga nie ma nic wspólnego z niedoskonałą, ludzką emocją. Bóg nie przynosi kwiatów, nie całuje namiętnie przy studni i nie szepcze czułych słów, dlatego Sybilla, jego wybranka, zdradza go z człowiekiem. Ale i ta miłość nie spełnia oczekiwań, nie jest doskonała ani silniejsza niż wpływ losu. Dla Ewy Ignaczak i Sylwii Góry Weber to opowieść o samotności i cierpieniu w miłości, o tym, że miłość ludzka zawsze się kończy, a boska jest dla nas niezrozumiała.

Sybilla bierze na siebie wszystkie trzy rodzaje miłości, tą której nie jest w stanie zrozumieć, tą która się kończy i tą do której nie jest zdolna. Wyznacznikiem współczesnego świata są ideały i wyobrażenia, które uniemożliwiają dostrzeżenie prawdziwego człowieka w obiekcie miłości. Sybilla nie może zrozumieć miłości Boga, bo ona przekracza jej wyobrażenia, nie może przeżyć miłości z człowiekiem, bo jest skończona, nie może pokochać swojego syna, bo on nie jest taki jakiego sobie życzyła. Targana emocjami aktorka wprowadza siebie i widza naprzemiennie w nastrój słodkiego uniesienia romantycznej miłości, cierpienia, które widz przez jej sugestywność odczuwa niemal fizycznie, ekstazy obcowania z Bogiem i zgorzknienia w jakim znajduje się człowiek u kresu spoglądając w tył na swoje niespełnione życie.

Inspiracje do spektaklu stanowi utwór Pära Lagerkvista Sybilla – opowieść o losach słynnej antycznej wieszczki, która zostaje wygnana poza granice miasta. Jej historie poznajemy na podstawie opowieści, którą snuje jako stara kobieta.

Ewa Ignaczak jest absolwentką wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, założycielką i reżyserką Teatru Stajnia Pegaza. To autorka ponad 30 spektakli teatralnych, które były nagradzane na ogólnopolskich  i międzynarodowych festiwalach teatralnych. Wieloletnia animatorka życia kulturalnego w Trójmieście, laureatka nagrody Instruktor Roku (przyznana przez warszawski Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w 1992) i Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej (2001). Jest inicjatorka projektów: Teatr a natura, Teatr a szaleństwo, Letnich Zaczyniań Teatralnych, założycielką Sceny Na piętrze w Elblągu. Od października 2003 roku jest dyrektorką Sopockiej Sceny Off de BICZ.

Sylwia Góra Weber to absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Drogę artystyczną zaczynała w Teatrze Wierszalin rolą Wilgefortis w przedstawieniu Ofiara Wilgefortis Piotra Tomaszuka oraz rolą Leah w spektaklu Dybuk tego reżysera, gościnnie występowała w Teatrze w Tarnowie, grając Ofelię w Hamlecie w reż. Stanisława Świdra. Grała także rolę Sonii w inscenizacji Zbrodni i kary Dostojewskiego w Teatrze Nowym w Słupsku w reżyserii Edwarda Żentary oraz Sybilli w monodramie Sybilla – pieśń nieustająca w reż. Adama Jarka.

31 maja 2009 roku o godzinie 20.00
Sopocka Scena Off de BICZ
Teatr na Plaży
ul. Mamuszki 2
81-718 Sopot

Dodaj komentarz