Przechadzki po rozpuszczonej czekoladzie w Katowicach

10 czerwca 2009 roku o godzinie 18.00 w w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy Przechadzki po rozpuszczonej czekoladzie. Swoje prace zaprezentują Karolina Szymanowska, Michał Smandek, Małgorzata Markiewicz oraz Basia Bańda. Wystawa jest drugą odsłoną cyklu pt. Przypadkowe przyjemności.

"Kozak", autorka: Basia Bańda

"Kozak", autorka: Basia Bańda

Na instalację Karoliny Szymanowskiej Akomodacja składa się kilka mobilnych elementów dopasowujących się do zastanej przestrzeni. Składają się w prosty sposób, pozwalając schować do pokrowca, szybko przenieść i wpasowywać w nowe miejsce. Zajmują i naznaczają go jak pajęczyna, którą można zerwać jednym ruchem. Kruche rurki układane w różnych konfiguracjach przypominają ciało, które wygina się i kurczy w zależności od warunków.

Michał Smandek przygotował projekt Dance floor oswajając podłogę cegłami połączonymi z czerwonymi balonami. Powtarzające się elementy wypełniają powierzchnię pomieszczenia, tworząc nowe podłoże, twarde i miękkie zarazem. Zmiany kształtu kompozycji są nieuniknione. Z biegiem czasu upływ powietrza i zmiana ciśnienia w balonach będzie dostrzegalna. Niektóre po prostu pękną, samoistnie lub w wyniku nieostrożnych kroków.

"Pończocha niebieska mała", autorka: Małgorzata Markiewicz

"Pończocha niebieska mała", autorka: Małgorzata Markiewicz

Cykl Małgorzaty Markiewicz z serii Porzucone to fotografie napotkanych przypadkowo ubrań. Artystka poszukuje odczucia ciała, dla którego stanowi ono granice, oddzielającą wewnętrzne – osobiste od publicznego – zewnętrznego przygotowanego na kontakt z Innym. Ubranie pojawia się w twórczości Markiewicz w charakterze narzędzia do spajania tożsamości. Skłębione kolorowe materiały ukryte w parkach przypominają egzotyczne kwiaty, znajdujące się na granicy kwitnienia i rozpadu.

Fotografie Basi Bańdy są wyświetlane na ścianie w zapętlonym cyklu. Zbliżenia detali i pozornie niewinnych sytuacji stwarzają okazje do nieoczekiwanego wybicia z rutyny przyjemnego patrzenia – podglądania. Okazuje się, że badanie niestabilnych powierzchni i aktywizowanie dotyku może wieść w nieświadome rejony postrzegania.

Kuratorem wystawy jest Marta Lisok. Wystawa będzie czynna do 12 lipca.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Katowice, al. Wojciecha Korfantego 6

Dodaj komentarz