• 2009-05-25

Kolekcja alternatywna w Lublinie

29 maja 2009 roku o godzinie 18.00 w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się otwarcie wystawy Kolekcja alternatywna. Ekspozycja czynna będzie do 3 lipca 2009 roku. To czwarta wystawa, zorganizowana przez Galerię Białą, w opuszczonych przez Akademię Medyczną pomieszczeniach Centrum Kultury w Lublinie. W związku z planowanym remontem całego budynku, jest to ostatnia ekspozycja w tym miejscu.

kolekcja_alternatywna_-_zaproszenie

Pierwsza wystawa Nova biała odbyła się w 2005 roku, następna Transgresja wyobraźni w 2007 roku. Remont generalny przeprowadzono w 2008 roku.  Były to wielkie, jak na warunki lubelskie, prezentacje sztuki aktualnej i poszukującej, odnoszące się do kontekstu miejsca, jego historii oraz poruszające wątki ze sfery społecznej, kulturowej, politycznej. Wystawy z 2005 i 2007 roku były manifestacjami sztuki lubelskiej, szczególnie artystów najmłodszego pokolenia, zaś w wystawie Remont generalny wzięli udział artyści między innymi z Poznania, Torunia, Warszawy, Łodzi, Gdańska.

W Kolekcji alternatywnej ponownie biorą udział artyści związani z Lublinem: Tomasz Bielak, Magda Bicz, Katarzyna Cichoń, Michał Stachyra, Eliza Galey, Paulina Kara, Tomasz Żbik, Jarosław Koziara, Robert Kuśmiro-wski, Pawilon Stabilnej Formy – Cezary Klimaszewski, Tomasz Kozak, Tomasz Malec, Kamil Stańczak, Mariusz Tarkawian.

Wystawa ma charakter wyłącznie realizacyjny. Powstaną prace in situ, jak fresk Mariusza Tarkawiana zapoczątkowany dwa lata temu, który teraz został znacznie rozszerzony. Na wirydarzu widać ślady pracy Leona Tarasewicza z Remontu generalnego. Propozycje artystów traktowane są jako potencjalna kolekcja aktualnej sztuki. Jest to koncepcja, odnosząca się do istniejących zbiorów sztuki, zarówno lubelskich jak i ogólnopolskich, które w istocie rzeczy są namiastką tych funkcjonujących na świecie. Wystawie towarzyszy przewodnik z tekstem Piotra Pękali.

Wernisaż: 29 maja 2009 roku o godzinie 18.00
Centrum Kultury
Lublin

Dodaj komentarz