• 2009-05-25

49. Krakowski Festiwal Filmowy

Od 29 maja do 4 czerwca 2009 roku będzie trwał 49. Krakowski Festiwal Filmowy. Ideą festiwalu jest prezentacja najciekawszych filmów, jakie minionego roku pojawiły się w polskim i światowym kinie krótkometrażowym i dokumentalnym.

krakowski-festiwal-filmowy-plakat-2009

Osią imprezy pozostają konkursy – filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły rywalizują w trzech kategoriach: polski film krótkometrażowy, międzynarodowy film krótkometrażowy oraz długometrażowy film dokumentalny. W tym roku w szranki stanie 90 tytułów, w tym 32 z Polski. Tradycyjnie silną reprezentację ma Europa (filmy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Węgier czy Rosji) i Ameryka Północna (filmy z USA i Kanady), ale pojawią się także obrazy z Singapuru, Japonii, Indii, Nikaragui czy Burkina Faso.

Krakowski Festiwal Filmowy to także pokazy pozakonkursowe i specjalne. W pejzaż festiwalu na stałe wpisały się już pokazy z cyklu Krakowskie Premiery Dokumentalne czy Dźwięki Muzyki. W tym roku nowością są nawiązujące do tradycji i kultury judaizmu Żydowskie Korzenie oraz filmy z muzyką Krzysztofa Komedy, przypominane z okazji rocznicy śmierci tego znakomitego kompozytora.

W tym roku po raz pierwszy będzie można wirtualnie uczestniczyć w Festiwalu. W trakcie festiwalowego tygodnia będzie można bezpłatnie zobaczyć w sieci wybrane tytuły Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Będzie to 6 filmów konkursowych oraz 2 muzyczne dokumenty: Największa chińska restauracja na świecie (reż. Weijun Chen), Sergiej uzdrowiciel (reż. Juha Taskinen, Petteri Saario), Bilal (reż. Sourav Sarangi), Podróż drzewka oliwnego (reż. Anton Pichler), Przygody szalonych Włochów (reż. Giovanni Piperno), Gorączka złota (reż. Berni Golblat), W górę rzeki (reż. Zlatina Rousseva) oraz Joyside w Europie (reż. Lucian Busse).

Dodaj komentarz