• 2009-05-22

Obrock Witkiewicza w Lublinie

26 maja 2009 roku o godzinie 19.00 w sali Nowej w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się spektakl Obrock na podstawie sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza. Widowisko przygotowane zostało przez Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza z Warszawy.

"Obrock, reżyseria

"Obrock, reżyseria

Obrock to jeden z najnowszych spektakli Teatru Studio w Warszawie, przygotowany jesienią 2008, składający się prawie w całości z wybranych słów i fragmentów dramatu Matka Witkacego, ułożonych według całkiem oryginalnego porządku – twórcy rozsypali wymienione teksty, które na nowo poukładała Ewa Ignaczak będąca autorem scenariusza. Reżyserem spektaklu jest dyrektor Teatru Studio, Bartosz Zaczykiewicz. Na scenie natomiast zobaczymy dwójkę znakomitych aktorów: Irenę Jun, na stałe w zespole artystycznym Teatru Studio, obchodzącą w tym roku 50-lecie pracy artystycznej, oraz Jarosława Gajewskiego. Mamy do czynienia z niezależnym dramatem (prapremierą nowej sztuki Witkacego), wydobywającym równocześnie wiele nie odkrytych wątków interpretacyjnych oryginału dramatu Witkiewiczowskiego. To Witkacy w probówce: jego maski, obsesje, życiowe problemy i idee, widziane w krzywym zwierciadle sztuki. Pełen temperamentu i wisielczego humoru obraz jego relacji z matką i walka dwóch, ścierających się ze sobą, indywidualności.

Forma spektaklu odchodzi od teatru psychologicznego, mamy w nim do czynienia z licznymi przypadkami transgresji, aktorzy przejmują od siebie role, zamieniają się postaciami, wchodzą w role innych postaci, a ich reakcje przybierają często monstrualny, celowo nieadekwatny lub nawet upiorny charakter. Irena Jun osiąga w tym spektaklu wyżyny mistrzostwa. Jej partner, Jarosław Gajewski, celowo zakłóca rytm swojej przemiennej osobowości, przerywany nagłymi ewolucjami tanecznymi, ascetycznym skupieniem i wybuchami nerwicowca. W końcowym monologu mierzy się z całym światem. To Wielka Improwizacja Witkacego, marzycielska próba stworzenia trzeciej drogi pomiędzy totalitaryzmami i zagrożeniami czasu, który zmierza do upodrzędnienia jednostki. Pochwała indywiduum jest pokazem przerażenia artysty w obliczu nieuchronnej klęski sztuki.

Scenariusz napisała Ewa Ignaczak, reżyserem spektaklu jest Bartosz Zaczykiewicz. Za scenografię odpowiada Aleksandra Semenowicz, a oprawą muzyczną zajął się Tadeusz Wielecki. W spektaklu wykorzystano film animowany Radosława Bułtowicza.

26 maja 2009 roku o godzinie 19.00
Sala Nowa, Centrum Kultury w Lublinie
Lublin

Dodaj komentarz