• 2009-05-19

Opera dokumentalna o Okrągłym Stole

19 maja 2009 roku o godzinie 17.00 i 19.30 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach 29 Warszawskich Spotkań Teatralnych odbędą się dwa pokazy specjalne Opery dokumentalnej o Okrągłym Stole. W spektaklu wykorzystano film Opowieści Okrągłego Stołu Piotra Bikonta i Leszka Dziumowicza, wyprodukowany przez Video Studio Gdańsk. Opera Piotra Bikonta i Tadeusza Wieleckiego, została wyreżyserowana przez Barbarę Wysocką. W projekcie biorą udział m.in. sopranistka Agata Zubel, aktorzy – Jan Peszek i Arkadiusz Brykalski.

W dzisiejszej Polsce przerażająco często dochodzi do przeinaczenia historii, poniewierania pamięci i mieszania bohaterów narodowych z błotem. To, że w ostatnich latach kwestionuje się wagę Okrągłego Stołu, jest dla mnie nie do przyjęcia. Jako społeczeństwo zawdzięczamy uczestnikom tamtych obrad wolność. Dlatego ważne jest, by przypominać i celebrować wydarzenia sprzed 20 lat. Forma opery dokumentalnej, będąca połączeniem historii, filmu, muzyki współczesnej i teatru wydaje mi się idealna do tej wypowiedzi. Okrągły Stół jest mitem założycielskim naszego społeczeństwa, naszą Oresteją.

Witold Lutosławski, zapytany dlaczego nigdy nie skomponował opery, odparł, że po prostu nie znalazł tekstu, który by uzasadniał śpiewanie. Wybrałem dokument Piotra Bikonta Opowieści okrągłego stołu chyba również dlatego, by tym bardziej śpiew się nie uzasadniał. Premiera pierwszej wersji miała miejsce w 2006 roku we Wrocławiu. Opera dokumentalna o Okrągłym Stole to zupełnie nowy spektakl. Inny jest skład zespołu instrumentalnego, inny jest skład sceniczny, w większości inna – nowa warstwa muzyczna / Tadeusz Wielecki, kompozytor.

Wykonawcy: Arkadiusz Brykalski, Jan Peszek. Muzycy: Agata Zubel – sopran, Zdzisław Piernik – tuba, Michał Górczyński – klarnet/ klarnet basowy, Kamil Sajewicz – keyboard, Tomasz Bogacki – gitara elektryczna, Maciej Woleński – trąbka. Miłosz Pękala, Magdalena Kordylasińska – zestawy perkusyjne.

19 maja 2009 roku o godzinie 17.00 i 19.30
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Warszawa

Dodaj komentarz