• 2009-05-18

Wystawa Odkrywanie ciał niebieskich

Do 13 czerwca 2009 roku w Galerii Katowice Związku Polskich Artystów Fotografików w Katowicach można oglądać wystawę Wiesława Vistana Brzóski noszącą tytuł Odkrywanie ciał niebieskich. Prezentowane prace są efektem fascynacji artysty kosmosem i astronomią.

Autor: Wiesław Vistan Brzóska

Autor: Wiesław Vistan Brzóska

Kiedy dowiedziałem się, że 2009 rok ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Astronomii, byłem w siódmym niebie. Od młodości interesowałem się nauką, a szczególnie tą jej dziedziną. Z Internetu ściągnąłem mnóstwo dużych zdjęć wykonanych przez orbitujące w kosmosie teleskopy Chandra i Hubble. To było fascynujące przeżycie. Wspaniałe, niesamowite ciała niebieskie: gwiazdy, planety, galaktyki, a szczególnie mgławice zrobiły na mnie olbrzymie wrażenie. Obrazy te stały się moją obsesją. Wpatrywałem się w nie godzinami. Doszło do tego, że przy pomocy lupy zacząłem badać je, piksel po pikselu. I wtedy odkryłem coś, czego nikt wcześniej nie zauważył: między pikselami ukryte były jakieś niewyraźne kształty, podobne do postaci. Przy pomocy pewnej techniki, którą sam wynalazłem, wielokrotnie powiększałem te fragmenty nieba, chcąc się naocznie przekonać, czy nie są to tylko złudzenia. Wtedy nastąpił szok: doznałem wstrząsu, kiedy zobaczyłem w otchłaniach kosmosu tak bliskie nam, ludziom formy, które przedstawiam wam na swojej wystawie. Nie jesteśmy zatem, sami w kosmosie. Kosmos jest piękniejszy i bardziej ponętny niż sądzono wcześniej. Wiesław Vistan Brzóska

Wiesław Brzóska, pseudonim artystyczny Vistan, urodził się w Chrzanowie w 1948 roku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików od 1985 roku. W latach 1979-1981 należał do grupy twórczej Centrum.

Galeria Katowice ZPAF
Katowice, ul. Św. Jana 10

Dodaj komentarz