• 2009-05-15

Retrospektywa filmów Barbary Sass na TOFIFEST

W ramach 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFIFEST, odbywającego się od 26 czerwca do 3 lipca 2009 roku w Toruniu będzie można obejrzeć retrospektywę twórczości Barbary Sass. Złożą się na nią filmy reżyserki, która jako jedyna w polskim kinie stworzyła unikatową kobiecą trylogię filmową. Sass będzie gościem specjalnym festiwalu.

Barbara Sass – Zdort to wybitna polska reżyserka filmowa, teatralna oraz scenarzystka. Urodziła się w 1936 roku w Łodzi, a w 1958 roku ukończyła Wydział Reżyserii łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Jej filmy zdobywały wiele prestiżowych nagród na festiwalach filmowych m. in. w Gdyni, Mannheim, San Sebastian czy Sceaux. Była Przewodniczącą Koła Reżyserów Stowarzyszenia Filmowców Polskich w latach 1982-86 i wykładowcą łódzkiej Filmówki w latach 1991-1994.

Barbara Sass jawi się przede wszystkim jako twórczyni takich niezapomnianych obrazów jak: Tylko strach (1993) z Anną Dymną – o dramacie pewnej dziennikarki alkoholiczki, czy Pokuszenie (1995) z Magdaleną Cielecką – o rozterkach moralnych siostry zakonnej. Reżyserka przede wszystkim znana jest jednak ze współpracy z Dorotą Stalińską, której to efektem jest słynna trylogia z lat 1980-1982 o samotnej, lecz silnej kobiecie, w skład której wchodzą filmy: Bez miłości, Debiutantka oraz Krzyk. Inne ważne filmy Sass to Historia Niemoralna (1990), Dziewczęta z Nowolipek i Rajska jabłoń (1985) zrealizowane na podstawie powieści Poli Gojawiczyńskiej.

Retrospektywa Barbary Sass wejdzie w skład pasma POLSKIE KINO KOBIET/A. Druga część pasma to przegląd filmów młodych polskich reżyserek takich jak Agnieszka Smoczyńska czy Norah McGettigan. Ostatnia – trzecia część, zostanie ujawniona dopiero na specjalnej konferencji prasowej w czerwcu.

Toruński TOFIFEST jest jednym z największych letnich, międzynarodowych festiwali w Polsce, prezentującym co roku szeroki przekrój światowej kinematografii w tym wiele premier polskich i obrazów nigdy nie oglądanych na naszych ekranach. W tym roku odbywa się pod hasłem Filmy są dla ludzi.

Dodaj komentarz