• 2009-05-15

Drżę więc cały, gdy mogę was ozłocić

15 maja 2009 roku o godzinie 18.00 w Galerii Bielska BWA, Bielsko-Biała odbędzie się wernisaż wystawy Marka Kijewskiego – Drżę więc cały, gdy mogę was ozłocić. Retrospektywna wystawa poświęcona twórczości przedwcześnie zmarłego artysty Marka Kijewskiego (1955-2007). Po raz pierwszy, tuż po śmierci artysty, prezentowana była w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie w 2008 roku.

Kijewski-Kocur, (Zombie) Konny portret Andy'ego Warhola, 1998

Kijewski-Kocur, (Zombie) Konny portret Andy'ego Warhola, 1998

Tytuł ekspozycji zapożyczony został z akcji artystycznej Kijewskiego, która odbyła się w 1987 roku w Pracowni Dziekanka w Warszawie.

Marek wsiadł na motor i próbował ruszyć z miejsca, ale celowo bezskutecznie. Po kilku próbach zapalił reflektory i rozpylił złoty proszek, który pokrył motor i stojących wokół ludzi. Motor był unieruchomiony, ale całe zdarzenie miało niezwykły, skumulowany ładunek energii. Marek poszukiwał energii w życiu i czerpał ją z różnych źródeł, czasami także zatrutych. Jego życie było bardzo spójne ze sztuką – czy może sztuka spójna z życiem. W sztuce szukał sposobów na wytworzenie napięć, czasami nawet krótkich spięć, różnicował potencjały i wyzwalał energię – przypomina akcję artysty i rodowód tytułu kurator wystawy Ewa Gorządek z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Kijewski-Kocur, Azja (Łaskawe spojrzenie Dżingis-Chana), 2001

Kijewski-Kocur, Azja (Łaskawe spojrzenie Dżingis-Chana), 2001

Tuż po studiach Marek Kijewski tworzył figuratywne rzeźby związane z nurtem Nowej Ekspresji. Pod koniec 1987 roku kieruje twórczość w stronę kontemplacyjności, mistycznych dociekań i abstrakcji. Artysta stopniowo pozbawiał swoje rzeźby wymiaru fizycznego, realizując prace z wykorzystaniem światła (jarzeniówki, neony). Wprowadzał też do rzeźb kolor wraz z jego symboliką zaczerpniętą z pism prawosławnego teologa Pawła Florenskiego. W latach 90. tematem przewodnim prac Kijewskiego stała się kultura masowa. Artysta tworzył niezwykłe realizacje, zaskakujące połączeniem różnorodnych, najczęściej nierzeźbiarskich, materiałów, form, wątków i tradycji, zarówno z obszaru kultury wysokiej, jak i popularnej. Zdaniem Ewy Gorządek, Marek Kijewski swoimi realizacjami stworzył niezwykle oryginalny, wysoce subiektywny, a zarazem wspólny nam wszystkim słownik znaczeń składających się na pełną sprzeczności duchowość ponowoczesnej epoki.

Marek Kijewski, Języki starożytne, landryny, silikon, pierze, guma, 1995

Marek Kijewski, Języki starożytne, landryny, silikon, pierze, guma, 1995

Marek Kijewski (1955-2007) ukończył w 1985 roku warszawską Akademię Sztuk Pięknych, w której studiował rzeźbę pod kierunkiem prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. W latach 1985-87 współtworzył z Mirosławem Bałką i Mirosławem Filonikiem grupę artystyczną Neue Bieriemiennost (Świadomość). Od 1996 roku współpracował przy realizacji prac ze swoją partnerką życiową Małgorzatą Malinowską Kocur. Od tego momentu dzieła duetu sygnowane są: Kijewski/Kocur.

Wystawa trwa: 15.05.2009 r.-18.06.2009 r.
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11

Dodaj komentarz