Queerowy Maj w Krakowie

Od 15 do 17 maja w Krakowie trwać będzie festiwal Queerowy Maj. Będą to trzy dni wypełnione szeregiem wydarzeń towarzyszących krakowskiemu Marszowi Tolerancji. Skupione są one wokół kilku tematów – problematyki dyskryminacji osób nieheteroseksualnych, edukacji seksualnej oraz obecności i aktywności osób LGBTQ w przestrzeni publicznej. Będą też okazją do afirmacji różnorodności i wrażliwości środowiska LGBTQ.

marsz-tolerancji

Queerowy Maj w Krakowie

Queerowy Maj ma przyczynić się do integracji krakowskiej społeczności LGBTQ i trwałego umiejscowienia w przestrzeni miasta święta różnorodności. Głównym zamiarem jest dotarcie do mieszkańców Krakowa oraz zaproszenie ich do dialogu na temat otwartości i tolerancji wobec osób LGBTQ. Festiwal powstał dzięki współpracy osób i organizacji o różnorodnym profilu i obszarze działań.

bieg-na-orientacje

15 maja 2009 roku o godzinie 17.00 odbędzie się Bieg na Orientację skierowany jest szczególnie do osób spoza Krakowa, które chciałyby zapoznać się z tutejszymi miejscami przyjaznymi środowisku LGBT. Trasa biegu składa się z 12 stacji. Bieg wystartuje na Błoniach,a swoją metę będzie mieć na Placu Wolnica. Otwarcie festiwalu odbędzie się 15 maja o godzinie 20.00 w w Klubie Laf na Placu Wolnica 7. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy będzie się można bawić poznając się nawzajem: po raz trzeci w Krakowie odbędzie się speed dating. Na imprezie wystąpią: zespół drag-kingowy Da Boyz i drag queen Elsona Mega.

marsz-tolerancji

Również 15 maja 2009 roku o godzinie 18.00 w Kinie Pod Baranami odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu Baby love. Manu ma 40. lat, jest lekarzem pediatrą, prowadzi spokojne życie u boku ukochanego Philippe’a. Pomimo tego nie czuje się spełniony, za wszelką cenę chce zostać ojcem. Philippe w przeciwieństwie do Manu nie chce jednak zmieniać swojego życia. Odchodzi, a już wkrótce jego miejsce zajmuje przypadkowo spotkana piękna nieznajoma. Francuski film Baby Love z 2008 roku to komedia odważnie podejmująca temat homorodzicielstwa. W jednej z głównych ról wystąpił Lambert Wilson. Pomimo lekkiej formy film porusza ważny temat przemian, jakim podlega współczesna rodzina, nie tylko we Francji.

16 maja 2009 roku o godzinie 14.00 z Placu Wolnica w Krakowie na Rynek główny wyruszy Marsz Tolerancji. Tego samego dnia o godzinie 16.30, w Klubie Re odbędzie się debata panelowa pt. Tożsamości seksualne w szkole. Dyskusja dotyczyć będzie tego jak traktuje się temat tożsamości seksualnych w szkole oraz jak wygląda i powinna wyglądać nauka tolerancji, a także w jaki sposób osoby pracujące z młodzieżą powinny dotykać tematu nienormatywnej orientacji seksualnej. Debata odbędzie się w perspektywie polsko-niemieckiej. Gośćmi będą Rafał Bąk oraz Marzanna Pogorzelska. Moderować dyskusję będzie Łukasz Kupiec.

17 maja 2009 roku o godzinie 14.00 w Klubie Pod Jaszczurami odbędzie się spotkanie Media LGBTQ, LGBTQ w Mediach. W gronie osób tworzących największe branżowe media dla i o LGBTQ dyskutujący postarają się odpowiedzieć m.in. na pytania o sens, cel, kształt i rolę jaką odgrywają i powinny odgrywać marsze tolerancji i inne medialne działania ruchu. Gośćmi będą: Anna Czerwińska, Mariusz Kurc, Michał Minałto, Radek Oliwa, a spotkanie poprowadzą Anna Laszuk oraz Aleksandra Sowa.

15 – 17 maja 2009 roku
Plac Wolnica, Klub Re, Kino Pod Baranami, Klub Pod Jaszczurami, Klub LaF
Kraków

Dodaj komentarz