• 2009-05-12

Od problemu symulacji do “nowego symbolizmu”

DO 7 czerwca 2009 roku w Słodownia +2 w Poznaniu można oglądać wystawę Od problemu symulacji do nowego symbolizmu. Aspekty fotografii z początku XXI wieku. Wystawa prezentowana jest w ramach 6. Biennale Fotografii w Poznaniu. Wystawa przygotowana przez Krzysztofa Jureckiego w Starym Browarze prezentuje dwudziestu trzech artystów.

Magda Hueckel, Autoportret zrezygnowany (IV), 2008

Magda Hueckel, Autoportret zrezygnowany (IV), 2008

Artyści XXI wieku mają przynajmniej dwie drogi wyboru ideowego. Pierwszą jest komentowanie sytuacji społeczno-politycznej (Jerzy Wierzbicki), czy ujmowanie jej w problemy uczuciowe (Lilla Szasz, Węgry) w formie dokumentu fotograficznego. W aspekcie rosnącej w Polsce kolejnej fali twórczości feministycznej pojawiają się nowe problemy np. poruszane za pomocą sfragmentaryzowanego ciała (Ewa Świdzińska) czy groteskowych w formy rzeźb (Magdalena Samborska) traktujące o Polsce, kulturze i o sobie. Inny typ twórczości ukazujący problem kobiety w antyfeministycznej i erotycznej twórczości reprezentuje Adam Rzepecki. Przeciwną i personalistyczną fotografię wyrażającą się poprzez gest i emocje tworzy Magdalena Hueckel.

Wszystko na scenie artystycznej dzieje się przy ciągłym przypominaniu mitu fotografii (Katarzyna Majak) czy zdjęć z lat 20. jako formy archeologii fotografii (Jaroslav Malik z Czech). Wciąż żywy jest obraz wspomnień z wojny w Wietnamie z początku lat 70. (Ken Matsubara, Japonia). O najnowszej rzeczywistości i jej ideologicznym obliczu można mówić poprzez reportaż i dokument, ale także technikę fotogramu (Waldemar Jama). Twórcom w metaforyczny i symboliczny sposób komentującym rzeczywistość przeciwstawiam postawę sięgającą twórczości określanej mianem sztuka jako sztuka o konceptualnym rodowodzie (Grzegorz Zygier, Sławomir Marzec) czy sztuka jako forma różnorodnego spełnienia religijnego (Andrzej Dudek-Dürer, Janusz Leśniak, Stanisław Woś) bądź też żartobliwego tonu wobec religii w postaci fotografii inscenizowanej z małych figurynek (Joachim Froese, Australia).

W centrum ekspozycji znajdą swe miejsce prace o zagrożeniu wojną i terroryzmem w wydaniu klasyka fotografii polskiej – Natalii LL. Zakończeniem ekspozycji będą prace o potrzebie zrozumienia i porozumienia między największymi religiami świata (Marek Zygmunt – seria Oczekując na Mahometa, 2007). Wystawa pomyślana została jako dialog, a także jako skontrastowanie i rywalizacja różnych jakości, wartości, technik i tendencji w szeroko rozumianym obszarze fotografii, tak aby zarysowany jej obraz był jak najbardziej zróżnicowany i akcentujący rożne wartości, świadomie wychodząc poza powiązania z ideologią i polityką.

Artyści biorący udział w wystawie:

Anna Baumgart, Michał Brzeziński, Wolf Kahlen (Berlin), Ewa Świdzińska, Adam Rzepecki, Magdalena Samborska, Ken Matsubara (Japonia, Tokio), Magdalena Hueckel, Jerzy Wierzbicki, Katarzyna Majak, Lilla Szász (Węgry, Budapeszt), Natalia LL, Grzegorz Zygier, Andrzej Dudek-Dürer, Joachim Froese (Australia, Bisbarne), Tadeusz Żaczek, Sławomir Marzec, Waldemar Jama, Janusz Leśniak, Dominik Pabis, Stanisław Woś, Jaroslav Malik (Czechy, Ostrawa), Marek Zygmunt

Dodaj komentarz