Noc Muzeów w Wieliczce

15 i 16 maja 2009 roku od godziny 19.00 do 1.00 w Zamku Żupnym i ekspozycji na III poziomie Kopalni Soli w Wieliczce odbędzie się zwiedzanie w ramach Nocy Muzeów. Jest ono realizowane w ramach projektu Krakowskie Noce.

zamek-zupny-wieliczka-nocmuzeow

Zamek Żupny w Wieliczce

W programie Nocy w Muzeum Żup Krakowskich odbędzie się m.in multimedialny projekt Pierwsze zstąpienie nieba do wnętrza ziemi, przygotowany przez Jani Konstantinowskiego Puntosa, artystę zafascynowanego nowymi mediami i wielokrotnie nagradzanego za granicą. Do górniczego charakteru wielickiego muzeum nawiąże inscenizacja obrzędu Skok przez skórę w wykonaniu studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Zespołu Pieśni i Tańca Akademii Górniczo Hutniczej Krakus. Odbędzie się także Spacer po niebie, który umożliwią zainstalowane na dziedzińcu zamku teleskopy.

Pierwsze zstąpienie nieba do wnętrza ziemi jest oryginalnym multimedialnym projektem, realizowanym po raz pierwszy. Jego autorem jest Jani Konstantinowski Puntos. Performance będzie miał miejsce na dziedzińcu Zamku Żupnego oraz w dwóch komorach ekspozycji Muzeum w Kopalni Soli. Złoży się na niego multimedialna projekcja filmów o tematyce kosmologicznej i 2 krótkie koncerty klasyki współczesnej wykonywanej przez Jacka Ziobro i Mariusza Kołucha. Projekt ten oparty na wielowarstwowej artystycznej interwencji (nowe media, światło, dźwięk) ujawnia nowy wymiar wyobraźni.

Skok przez skórę to ceremonia pasowania na górnika i przyjęcia w szeregi górniczej braci. Obrzęd odbywa się zawsze uroczyście w dniu górniczego święta. Skóra górnicza był to w przeszłości bardzo ważny i użyteczny element wyposażenia górnika. Odwiedzić można będzie nowości wystawiennicze: Warzelnictwo pradziejowe i wczesnośredniowieczne, Awit Szubert – pierwszy fotograf wielickiej kopalni i Nicią malowane. Tkaniny artystyczne. Do obejrzenia będzie także projekcja filmu Solny Skarb. Podczas Nocy Muzeów będzie można wylosować liczne nagrody w dwóch loteriach.

nicia-malowane-nocmuzeo-wwwieliczce

Wystawa "Nicią malowane"

Program Nocy Muzeum Żup Krakowskich:

W Zamku Żupnym od godziny 19.00 odbędzie się zwiedzanie z autorem wystawy Nicią malowane. Tkaniny artystyczne.

Od 20.30 do 21.00 obejrzeć będzie można inscenizację górniczego obrzędu Skok przez skórę, przygotowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Zespół Pieśni i Tańca AGH Krakus.

O godzinie 21.00 będzie można wylosować nagrody w loterii, a o 21. 30 obejrzeć Pierwsze zstąpienie nieba do wnętrza ziemi Janiego Konstantinowskiego Puntosa.

Od 22.00-22.30 odbędzie się zwiedzanie z autorem wystawy Nicią malowane. Tkaniny artystyczne. Następnie zobaczyć będzie można po raz kolejny inscenizację górniczego obrzędu Skok przez skórę. Od 24.00-0.30 będzie możliwe obejrzenie projektu multimedialnego po raz kolejny.

Przez całe czas Nocy Muzeum skorzystać będzie można ze zwiedzania kompleksu zamkowego, obejrzeć wyjątkowe oświetlenie zamku oraz doświadczyć obrazów i muzyki z pokazu Pierwsze zstąpienie nieba do wnętrza ziemi. Uczestniczyć będzie można także kurs pierwszej pomocy – od godziny 19.00 do 23.00.

W ekspozycji podziemnej zwiedzanie trwać będzie od godziny 17.00 do 20.30. Odbędzie się ten sam multimedialny projekt, który prezentowany będzie w Muzeum Żup Krakowskich, a także zwiedzanie stałej ekspozycji podziemnej oraz nowych wystaw: Warzelnictwo pradziejowe i wczesnośredniowieczne, Awit Szubert – pierwszy fotograf wielickiej kopalni.

15 – 16 maja 2009 roku
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
Ul. Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka

1 komentarz do artykułu “Noc Muzeów w Wieliczce”

  1. Wystawa ” Horyzont zdarzeń” – Warszawski festiwal fotografii artystycznej noc muzeów 2009 – zobacz w jakim kierunku idzie polska fotografia. Sprawdź to: http://www.youtube.com/watch?v=k84elz6eMnU

Dodaj komentarz