• 2009-05-12

Napis w Teatrze Rozrywki

17 maja 2009 roku o godzinie 17.00 oraz 19.30 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbędzie się spektakl Teatru Współczesnego pt. Napis, autorstwa Géralda Sibleyrasa. Pewnego dnia w windzie domu przeciętnych, politycznie poprawnych obywateli Europy, pojawia się obelżywy napis. Dotyczy nowego lokatora. Z pozoru mało znaczące wydarzenie przeradza się w nie lada aferę, a lokatorzy domu, osoby bez widocznych ułomności, uchodzące za spokojne i zrównoważone i przeciętnie obyte – zmieniają się w stado hien.

napis-scena-zbiorowa-1

"Napis", fot. Michał Englert

O Geraldzie Sibleyras prasa francuska pisze, że jest autorem, na którego można liczyć i z którym trzeba będzie się liczyć! Jest młody, ma pomysły, talent i styl. (…) To pełen werwy, władający ostrym piórem i poczuciem humoru żartowniś. (…) Wpada w szał na widok głupoty ludzkiej, która niesie ze sobą stereotypy i tak zwane prawdy niepodważalne, poznawane podczas lektury kolorowych pisemek.

Doskonale to jest skonstruowane. Dawno też nie widziałem spektaklu, w którym wszyscy aktorzy, a jest ich tu szóstka, graliby jak superdrużyna hokejowa. Każdy na swojej pozycji strzeleckiej albo obronnej prowadzi krążek z lekką pewnością ręki, zwodzi przeciwnika, by tym skuteczniej oddać nagły strzał. I nieważne, czy to wytrawni wyjadacze komedii, jak Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski, przypisani raczej dramatowi Agnieszka Pilaszewska, Janusz Michałowski i Leon Charewicz czy najmłodsza i najmniej znana, ale zawsze doskonała Monika Krzywkowska / Tadeusz Nyczek, Przekrój

Przekładu dokonała Barbara Grzegorzewska. Reżyserem spektaklu jest  Maciej Englert, scenografią zajął się Marcin Stajewski. Kostiumy wykonała Anna Englert. Występują: Monika Krzywkowska, Marta Lipińska, Agnieszka Pilaszewska, Leon Charewicz, Krzysztof Kowalewski, Janusz Michałowski.

17 maja 2009 roku o godzinie 17.00 i 19.30
Teatr Rozrywki
ul. M. Konopnickiej 1, 41-500 Chorzów,

Dodaj komentarz